Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Maďarsko povolalo kvůli uprchlíkům zálohy a obviňuje Chorvatsko ze lži

Evropa

  7:18aktualizováno  13:59
LUBLAŇ - Téměř devět tisíc uprchlíků dorazilo během pátku a sobotního dopoledne do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na maďarskou policii. Maďarské úřady přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už do sobotního dopoledne přešlo na 6700 lidí. Problémy s běženci řeší i Slovinsko a Německo.

Chorvatské bezpečnostní složky u protestujících běženců v Travniku. „Nechte nás projít. Nechceme tu zůstat. Nechceme další Maďarsko.“ stojí na cedulích, kteří uprchlíci snažící se dostat do západní Evropy drží v rukách. foto: Reuters

Do Chorvatska podle policejních informací od minulé středy přišlo ze Srbska přes 20 tisíc uprchlíků, většinou Syřanů. Hlavnímu náporu je dál vystaven pohraniční přechod Tovarnik, kde v sobotu na volnou cestu ze Srbska do Chorvatska čeká kolem 2500 lidí.

Do Chorvatska přišlo už 17 tisíc běženců. Maďarsko proti nim staví nový plot

Uprchlíci byli autobusy a taxíky přepraveni na hraniční přechody Letenye, Beremend a Gyékényes. Na maďarskou hraniční železniční stanici Magyarbóly dorazil z Chorvatska vlak s téměř tisíci běženci, informovala DPA.

Poradce maďarské vlády György Bakondi v této souvislosti obvinil Chorvatsko, že tamní úřady prý ani tuto akci s Budapeští nijak předem nekoordinovaly. Chorvatské úřady nicméně zdůraznily, že přeprava běženců byla s Maďarskem předem dohodnuta. Prázdný vlak se z Maďarska do Chorvatska i s policejním doprovodem vrátil, přestože podle maďarských úřadů měli být chorvatští policisté zadrženi.

Chorvatsko lže a jih EU selhává, zní z Budapešti

Téměř 9000 uprchlíků dorazilo během pátku a sobotního dopoledne do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Záhřeb tvrdí, že Maďarsko k přijímání uprchlíků přinutil, a bude to dělat dál. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil Chorvatsko z narušování suverenity Maďarska, protože uprchlíky posílá ve vlacích přes hranici s policejním doprovodem.

Chorvatsko podle něj „lhalo“ Maďarsku a celé Evropské unii, když tvrdilo, že zajistí přesun tisíců čekajících uprchlíků k maďarské hranici. „Místo toho, aby se o ně čestně postarali, poslali je přímo do Maďarska. Co je to za evropskou solidaritu?“ řekl před novináři Szijjártó.

Maďarsko prý urychlí budování plotu na hranici s Chorvatskem, bude-li to nutné. „Znovu opakuji, že Maďarsko bylo ponecháno na holičkách. My budeme bránit Evropskou unii, hranice schengenské zóny a také Maďarsko v souladu s evropskými zákony,“ prohlásil ministr.

Kvůli uprchlické krizi Maďarsko ostře kritizovalo nejen sousední Chorvatsko, ale také Řecko a Itálii. Řecko si podle ministra zahraničí Pétera Szijjártó špatně hlídá hranici a Itálie, která Maďarsko kritizovala za nedodržování evropských zákonů, by prý měla vědět, že Budapešť se zákony řídí.

Smlouvu nemáme

„Žádnou smlouvu s nimi nemáme. Nějak jsme je nakonec přiměli, aby běžence přijali, a budeme to dělat dál,“ poznamenal premiér.

Poradce maďarského premiéra Viktora Orbána však Chorvatsku pohrozil, že Budapešť bude blokovat vstup Chorvatska do schengenského prostoru, pokud Záhřeb nezajistí dostatečnou obranu vnějších hranic Evropské unie. „Podmínkou pro vstup do schengenské zóny volného pohybu je závazek ochrany vnějších evropských hranic. Pokud země takto viditelně závazek naplnit nedokáže, není na vstup do schengenu připravená,“ řekl poradce Antal Rogán rozhlasové stanici InfoRadio.

Dál do Rakouska

Maďarský starosta straší uprchlíky armádou a vězením: K nám ne, běžte přes Chorvatsko

Maďarsko uprchlíky z Chorvatska transportuje dál k rakouským hranicím. Podle agentury APA do sobotního dopoledne přešlo maďarsko-rakouské hranice už na 6700 lidí - kolem 2500 jich dorazilo do pohraničního Nickelsdorfu, dalších 4200 do města Heiligenkreuz. Rakouská policie je postupně odesílá buď autobusem do Vídně nebo přes železniční stanici Mogersdorf zvláštním vlakem do Štýrského Hradce. Přesun podle agentury APA probíhá klidně a bez incidentů.

Spolková země Burgenland je schopna přijmout v sobotu ještě zhruba tři tisíc uprchlíků, řekl novinářům policejní mluvčí Helmut Marban. „Pokud jde o večer a noc, musíme počkat na vývoji situace v Maďarsku a Chorvatsku,“ řekl Marban agentuře APA. S uprchlíky na hranicích podle něj problémy nejsou. „Lidé se chovají ukázněně a klidně,“ řekl Marban.

Konfliky na slovinských hranicích

Slovinská policie v noci zadržela 1100 uprchlíků, kteří ilegálně pronikli do země ze sousedního Chorvatska, oznámila slovinská agentura STA. Část běženců byla přepravena na policejní stanici ve městě Brežice, ostatní byli převezeni do připravených uprchlických táborů. Podle chorvatského tisku se běženci dostali přes chovatsko-slovinské hranice násilím, když prorazili policejní kordon. Slovinská policie podle agentur AP a AFP proti nim použila slzný plyn.

Do Chorvatska přišlo už 17 tisíc běženců. Maďarsko proti nim staví nový plot

Stovky lidí strávily noc v uprchlickém táboře u slovinského města Obrežje při chorvatských hranicích. Podle očitých svědků slovinská policie povolila jen několika rodinám přesunout se dál do vnitrozemí. V táboře v noci výrazně klesly teploty a lidé se snažili jakýmikoli způsoby se zahřát.

Maďarsko povolává zálohy

Maďarský ministr obrany Csaba Hende povolal armádní zálohy na pomoc při zvládání vlny uprchlíků. Oznámila to v sobotu agentura MTI. Rezervisté nahradí v posádkách vojáky uvolněné pro ochranu hranic, nasazeni ale prý mohou být i k „jiným úkolům“.
O plánu použít ozbrojené síly k ostraze maďarských hranic informovala vláda počátkem září. O změně branného zákona jedná budapešťský parlament, podle médií by jednotky mohly být na hranicích nasazeny příští týden.

Budapešť rovněž oznámila, že dokončila výstavbu plotu na hranicích s Chorvatskem. Zábrany z ostnatého drátu byly vztyčeny v úseku hranic dlouhém 41 kilometrů, oznámil mluvčí ministerstva obrany. Ostatních 330 kilometrů maďarsko-chorvatské hranice tvoří řeka Dráva, kterou je pro běžence obtížné překonat.

Německá policie v sobotu oznámila, že během pátku dorazilo na hranici s Rakouskem kolem dvou tisíc běženců, což je o 1700 méně než ve čtvrtek. Tři pašeráci lidí byli na hranicích zatčeni. Na nádraží v Mnichově, kam v minulých dnech přijížděl velký počet uprchlíků, je v sobotu klid, očekává se příjezd jen asi 150 běženců. Vzhledem k sobotnímu zahájení pivních slavností Oktoberfest věnuje bavorská policie vlakovým kontrolám zvýšenou pozornost, napsala agentura DPA.

Autor: