11. prosince 2008 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úrazovou nemocnici asi dostane Brno

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Úrazová nemocnice v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úrazová nemocnice v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Brněnská Úrazová nemocnice se asi nezruší, bude dál fungovat a měla by patřit městu. Senát dnes poslal prezidentovi k podpisu zákon o převodu nemocnice na Brno, který navrhla ČSSD a schválila sněmovna. Norma začne platit tehdy, pokud ji podepíše hlava státu.

Se zrušením "úrazovky" a přesunem její části do traumacentra fakultní
nemocnice v Bohunicích počítal původně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
(ODS). Poslanci ČSSD přišli s návrhem, aby se nemocnice převedla ze státu na město a dál fungovala. Pokud by ji Brno chtělo v budoucnu zrušit či
prodat, muselo by ji státu zase vrátit.

Senát o zákonu debatoval dnes přes tři hodiny. Žádné usnesení k němu ale
nakonec nepřijal. Norma proto putuje k prezidentovi v podobě, jakou
schválili poslanci. Jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek (ČSSD) dnes v Senátu řekl, že Brno o nemocnici stojí. "Město má zájem o převod a usnesení rady města do dneška platí, protože je žádné jiné usnesení nezrušilo," podotkl Hašek.

Podle něj nová krajská vláda v koaliční smlouvě uvedla, že Brnu s financováním nemocnice pomůže a pokusí se získat peníze z evropských fondů. Koalici na jihu Moravy tvoří ČSSD a ODS.

Pravicoví senátoři měli k zákonu výhrady. Zdravotní výbor horní komoře
doporučil, aby normu zamítla. Podle senátora Pavla Sušického (ODS) zákon má závažné legislativní a právní nedostatky, které budou převedení nemocnice ze státu na město bránit. Nezaručuje prý ani, že se v objektu musí poskytovat zdravotnická péče. Navíc nedostatečně chrání majetek a zájmy státu, uvedl senátor. Při hlasování pak neuspěl v Senátu ani návrh změn či to, aby se senátoři normou vůbec nezabývali.

Primátor Brna Roman Onderka i Hašek (oba ČSSD) dnešní rozhodnutí Senátu ocenili. Onderka ČTK řekl, že je to dobrá zpráva pro pacienty i zaměstnance nemocnice. Hašek zároveň ministra Julínka vyzval, aby se nečinily žádné nevratné kroky a neodvážel se z nemocnice majetek. Už dříve se mluvilo o tom, že novému traumacentru ve Fakultní nemocnici Brno by se hodil novější CT přístroj, který Úrazová nemocnice má. Podle Haška by nyní ve věcech kolem Úrazové nemocnice mělo město a kraj udělat inventuru a rozhodnout o dalším rozvoji zařízení.

"Věřím, že hospodaření kraje se bude vyvíjet příznivě a budeme moci z rozpočtu Úrazové nemocnici přispět," řekl Hašek. O výši částky spekulovat nechtěl.
ČTK
  • 15Diskuse