Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Úředníci nepoznají kradená auta. Čeká na ně test

Česko

  19:41
PRAHA - Stát to zbytečně stojí miliony korun. Úředník zaregistruje kradené auto, aniž by poznal, že má zfalšované doklady. A když na to pak majitel nebo policie přijdou, náhrada plyne ze státní kasy. Auto se totiž vrátí původnímu vlastníkovi a nový majitel vzniklou škodu požaduje právě po úřadu, který odcizené vozidlo zaregistroval.
tachometr - ilustrační foto

tachometr - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Tomu chtějí ministerstvo vnitra i resort dopravy napříště zabránit. Plánují proto, že budou školit a zkoušet úředníky, kteří mají registraci aut na starosti. Ale nebude to levné: podle předběžných předpokladů by to mělo přijít státní kasu až na osmnáct milionů korun.

I tak se to ale státu podle všeho vyplatí. Chyby, kterých se někteří úředníci dopouštějí, stojí nakonec mnohem víc peněz. A pošramocenou pověst je nutné také připočíst.

Každá chyba jsou peníze navíc

„Je potřeba, aby byl úředník lépe proškolen. Každá chyba znamená náklady navíc,“ nepochybuje mluvčí úřadu dopravy Martin Novák.
 Přitom úředníci z magistrátů jen velmi neradi přiznávají, že k chybám dochází. A když už, tak údajně ojediněle. 

Chyby v registru

  • Úředník zaregistruje auto bez souhlasu vlastníka.
  • Vůz přihlásí pouze na kopii dokladů, v nejhorším případě na zfalšované dokumenty.
  • Ministerstva nyní chtějí úředníky, kteří auta evidují, školit a zkoušet.

„Zhruba jednou za půl roku se stane, že zaregistrujeme vozidlo, které má zfalšované doklady. Na to se přijde buď hned, nebo samozřejmě později,“ uvádí například mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Na druhou stranu ale připouští, že je velmi těžké odhadnout, zda školení excesům do budoucna zamezí.

„Uvidíme, jak to bude fungovat v praxi. Je zřejmé, že zfalšované doklady jsou někdy tak umně udělané, že to lze přehlédnout,“ dodává mluvčí brněnského magistrátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle předpokladů se úředníci budou školit dva týdny a jejich pobyt přijde zhruba na šestnáct tisíc. Samotná zkouška pak vyjde na čtyři tisíce korun. Podle propočtů vnitra by mělo zkouškou projít osm set až tisíc úředníků.

Podvádět se bude dál

Co ale ani sebelepší školení nezarazí, jsou podvody. Někteří úředníci za tučnou provizi „chybují“ úmyslně a auto se zfalšovanými doklady do evidence za tučný obnos zapíší během několika minut. 

Výjimkou není ani to, že úředníci berou úplatky za rychlejší zapsání auta do registru. Na takový případ přišli nedávno rychnovští kriminalisté. Úředníka radnice v Kostelci nad Orlicí Milana Furdu pak soud poslal na tři roky do vězení za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. 

Furda podle spisu od srpna 2008 do února 2009 bral úplatky za přednostní vyřízení zápisu vozu do registru nebo pěknou kombinaci čísel na značce. Soud mu současně uložil také desetiletý zákaz činnosti ve veřejných funkcích a peněžitý trest 50 tisíc korun. Na konci minulého roku zase policisté z protikorupčního útvaru obvinili úředníka z žatecké radnice, který měl na starosti registr vozidel. Podle policistů za úplatu přednostně přihlašoval dovezená auta.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!