Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

USA a Turecko si vzájemně pozastavili výdej víz. Kvůli zatčenému zaměstnanci ambasády

Svět

  15:59
PRAHA - V nevídaný diplomatický konflikt vyústilo dlouhodobé zhoršování vztahů mezi spojenci Severoatlantické aliance. USA pozastavily vydávání víz Turků jako reakci na zatčení pracovníka ambasády Spojených států tureckými úřady. Několik hodin poté přistoupilo Turecko k odvetě a pozastavilo výdej víz občanům USA.

Prezident Erdogan ocenil úsilí civilistů během odporu proti puči. Zrádce slíbil potrestat. foto: Reuters

Krize mezi Spojenými státy a Tureckem začala již minulý týden. Turecké úřady zatkly Meltina Topuze, styčného pracovníka americké ambasády v Ankaře, a obvinily ho ze špionáže a napojení na duchovního Fethullaha Gülena, který je podle Ankary jedním ze strůjců loňského pokusu o puč.

V Turecku při další čistce zatkli přes tisícovku lidí napojených na duchovního Gülena

Spojené státy odpověděly nejprve jen diplomatickou nótou, ve které podle deníku Washington Post  kritizovaly postup tureckých úřadů, vyjádřily „hluboké znepokojení“ a označily obvinění Topuze jako „bezpředmětná.“

Samotný velvyslanec Spojených států v Ankaře John Bass pak uvedl pro turecké novináře, že se mu zásah policie nezdá nezdá jako výkon spravedlnosti. „Jeví se mi to jako odplata,“ uvedl Bass.

Spojené státy následně v neděli přistoupily k rapidní eskalaci diplomatického sporu. Americké velvyslanectví oznámilo, že okamžitě omezuje udílení všech turistických a neimigrantských víz ve všech diplomatických zařízeních Spojených států na turecké půdě.

Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda.
Americký prezident Donald Trump pronáší svou řeč ve Valném shromáždění OSN.

Podle vyjádření ambasády bude vydávání všech návštěvních víz do USA omezeno, dokud nebude Turecko s to zajistit bezpečnost veškerému americkému personálu.

Během několika hodin odpověděla turecká ambasáda ve Washingtonu téměř identickou nótou a ohlásila, že také ukončuje udělování neimigrantská víz pro Američany.

Oko za oko

Tento krok ukazuje nakolik jsou za posledních několik měsíců poškozeny důležité vztahy mezi aliančními partnery v rámci NATO. Vzájemné vazby byly zatíženy primárně tím, že Spojené státy odmítly Turecku vydat Gülena, který v současnosti žije v Pennsylvánii. Problémy však způsobují i neshody kolem války v Sýrii.

Napětí mezi dvěma státy se vyostřilo téměř okamžité poté, co do úřadu nastoupil prezident Donald Trump. Jeho administrativa totiž zavrhla turecké námitky proti americké spolupráci se syrskými Kurdy v boji proti Islámskému státu. Syrští Kurdové jsou totiž v blízkém kontaktu s kurdskou stranou PKK, kterou Turecko považuje za teroristickou organizaci.

VIDEO: Erdoganova ochranka v USA zkopala demonstrující Kurdy. Úřady ji chtějí stíhat

Situace navíc eskalovala i během léta při návštěvě tureckého prezidenta Erdogana ve Washingtonu, když turecká ochranka začala před ambasádou surově bít demonstranty protestující proti restrikcím, které po pokusu o puč zavedl Erdogan.

„Myslím, že celá věc se může zvrtnout,“ uvedl pro Washington Post odborník na politiku prezidenta Erdogana Soner Cagaptay. „V bilaterálních vztazích těchto zemí je v tuto chvíli hluboký nedostatek důvěry, speciálně ze strany Erdogana.“

Podle expertů je pozastavení vydávání víz mezi dvěma zeměmi ukázkou náhlého zvratu ve vzájemných vztazích, které ovlivní velké množství lidí, ať už půjde o turisty, studenty, nebo obchodníky.

Cagaptay dále připomněl nedávné rozhodnutí turecké vlády nakoupit střely země-vzduch od Rusů, namísto od spojenců v rámci Severoatlantické aliance. „Ukazuje to na rostoucí podezíravost vůči západu do té míry, že Turecko kupuje zbraně, aby se mohlo bránit před spojenci z aliance,“ dodal Cagaptay.

Autor: