Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

USA chtějí jednat, Írán je ale dál viní z vměšování

Česko

TEHERÁN Íránská krize z roku 1979 znamenala na dlouhou dobu konec vztahů se Spojenými státy. Definitivní tečkou byla takzvaná Alžírská dohoda, kterou obě země podepsaly v lednu 1981 a na jejímž základě byli propuštěni rukojmí z teheránské ambasády. Rok před tím Spojené státy přerušily s Íránem diplomatické styky a od roku 1981 hájí jejich zájmy v Teheránu Švýcaři. Íránské zájmy ve Spojených státech zastupuje ambasáda Pákistánu.

Vylepšení vzájemných vztahů s Íránem je jedním z cílů administrativy prezidenta Baracka Obamy. Írán už léta volá po tom, aby Američané zrušili sankce, které vůči němu zavedli, jmenovitě obchodní embargo. Obamův předchůdce George W. Bush o tom nejenže nechtěl ani slyšet, ještě navíc Írán pasoval na jednu ze zemí „osy zla“ a společně s „jestřáby“ ve své vládě zvažoval, jestli po Iráku nezačít válku i proti Íránu.

Důvodů měli víc. Tím nejpádnějším byla obava, že země tajně vyvíjí jadernou zbraň. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád však také provokuje slovními výpady vůči Izraeli.

Obama zvolil jiný přístup. Místo izolace chce Írán znovu přivést k jednacímu stolu, což se mu i povedlo (šestistranná jednání se vedou už měsíc).

Přesto si i on už stačil proti sobě Íránce popudit, když komentoval výsledek červnových prezidentských voleb. Přidal se na stranu kandidáta opozice Míra Hossejna Músávího, jehož tábor obvinil staronového prezidenta Ahmadínežáda z volebních podvodů. Vládnoucí garnitura v čele s duchovním ajatolláhem Alím Chameneím okamžitě zareagovala a obvinila Američany z toho, že se znovu vměšují do dění v zemi (součástí obvinění bylo tvrzení, že podnítili a podporovali pouliční protesty).

Další vývoj vzájemných vztahů bude záležet na ochotě Íránu odtajnit veškeré detaily týkající se jeho jaderného programu. A ta zatím není moc velká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!