Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Letadlo sestřelili povstalci. Americká rozvědka: Zapojení Ruska nedokážeme

Vladimír Putin

  7:26aktualizováno  11:15
WASHINGTON - Americké zpravodajské služby nemají žádné důkazy o přímém zapojení Ruska do čtvrtečního pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Nejpravděpodobnější ale je, že letadlo sestřelili "omylem" proruští povstalci. Řekli to novinářům činitelé výzvědných služeb pod podmínkou, že nebudou jmenováni.

Ozbrojený separatista u trosek zříceného malajsijského letadla. foto: ČTK

Letadlo letící na pravidelné lince z Amsterodamu do Kuala Lumpur pravděpodobně zasáhla střela SA-11 typu země-vzduch, kterou odpálili povstalci bojující proti Kyjevu, uvedli zástupci tajných služeb podle agentur Reuters a AP. Rusko pro takový útok ale "vytvořilo podmínky" tím, že separatisty ozbrojuje, dodali činitelé. Podle nich však není známo, zda u příslušného raketového zařízení byli nějací Rusové nebo lidé, kteří byli v Rusku vycvičeni.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Marie Harfová předtím sdělila, že Washington uvolní poznatky svých zpravodajských služeb. Ty podle ní potvrdí tvrzení, že malajsijské letadlo se 298 lidmi na palubě sestřelili východoukrajinští rebelové.

K TÉMATU:

Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli v rozhovoru se stanicí CNN prohlásil, že důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko. Spojené státy podle něj na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Rusko naopak naznačuje, že odpovědnost za katastrofu nese ukrajinská armáda.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přislíbil, že Rusko se maximálně zasadí o to, aby se příčiny pádu malajsijského letadla podařilo transparentně a objektivně vyšetřit. Bude prý v tomto smyslu působit i na ukrajinské separatisty.

VÍCE ZDE:

Ostatky obětí míří do Nizozemska

Desítky rakví s ostatky obětí tragédie spočinuly ve středu dopoledne na ploše mezinárodního letiště v Charkově na východě Ukrajiny, odkud zvláštní letouny australské armády začaly dopravovat do Nizozemska. Rakve na plochu doprovodila čestná jednotka ukrajinské armády. Pietního rozloučení se zúčastnili západní diplomaté a zástupci ukrajinské vlády, letiště bylo pod silnou ochranou ukrajinské armády.

Vlak s těly obětí katastrofy dorazil do Charkova:

  • Při katastrofě minulý čtvrtek zahynulo 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Počet nalezených těl se zastavil na 282. Některá ukrajinská média tvrdí, že u obce Hrabove, kam letadlo dopadlo, stále ještě pozůstatky lidských těl jsou.
  • Tuto obavu sdílí i australský premiér Tony Abbott. "Je docela možné, že mnoho těl stále v horkém létě leží na místě katastrofy. Jsou vystavena manipulacím, vedru a zvěři. To je situace, do níž jsme se dostali," řekl Abbott novinářům. Dodal, že některá těla obětí se nejspíš nepodaří nalézt.

V pěti chladírenských vozech bylo v úterý z východoukrajinského Torezu do Charkova dopraveno asi 200 pytlů s lidskými pozůstatky. Kolik je to mrtvých těl, není zatím úplně jasné.

Podle Antona Heraščenka, poradce ukrajinského ministra vnitra, z místa pádu letadla skupiny ozbrojenců vyvážejí hliníkové kusy boeingu a snaží se je zpeněžit ve sběrnách kovů.

"Poté, co rozkradli hotové peníze, cennosti, mobilní telefony a kreditní karty, pustili se do své oblíbené činnosti - sběru surovin," uvedl poradce. "Hliník z kostry letadla je totiž něco úplně jiného, než litinové kryty kanálů nebo hřbitovní kříže," dodal. Rozřezávání trupu letadla autogenem prý potvrdil i mluvčí mise evropských pozorovatelů Michael Bociurkiw.

Černí skříňky jsou v Británii

Do Británie mezitím dorazily takzvané černé skříňky, které obsahují záznam hlasové a datové komunikace posádky. Aparáty v úterý v Doněcku předal vůdce povstalců Alexandr Borodaj malajsijským expertům. Skříňky jsou údajně v dobrém stavu, zkoumat je budou experti v laboratořích vojenského letiště Farnborough u Londýna.

VÍCE O ČERNÝCH SKŘÍŇKÁCH ČTĚTE ZDE.

Nizozemská vláda na středu vyhlásila státní smutek. Podle vládního mluvčího Lodewijka Hekkinga se na vojenském letišti v Eindhovenu odpoledne očekávají dva letouny s 50 až 60 rakvemi. V Eindhovenu budou na letadlo čekat král Willem-Alexander, královna Máxima a premiér Mark Rutte. Let z Charkova do Eindhovenu trvá čtyři a půl hodiny.

Lidé nosí svíčky a květiny k ambasádě Nizozemska v Kyjevě

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!