Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Útočí Kaddáfí L-39 Albatrosy?

Česko

Libyi dodalo Československo v 80. letech 180 stíhaček L-39 Albatros. Jejich předchůdce L-29 Delfín se už v 60. letech v Nigérii ukázal ideální k boji proti pozemním cílům, třeba demonstrantům.

TRIPOLIS/PRAHA Historie by se mohla opakovat. Podobně jako v šedesátých letech československé letouny L-29 Delfín pomohli tehdejším vládcům Nigérie zmasakrovat vzpouru v provincii Biafra nebo v roce 1979 v Ugandě, mohl by Muammar Kaddáfí zlikvidovat s pomocí L-39 Albatrosů vzpouru v Benghází a dalších městech, nad kterými ztratil kontrolu.

Albatrosy, jichž dodalo Husákovo Československo Kaddáfímu celkem 181 kusů, jsou oproti nadzvukovým stíhačkám vhodné pro likvidaci pozemních cílů, demonstrace v to počítaje. Byť byly do Libye dodány před dvaceti a více lety a do roku 2004 k nim Libye nedostávala od českých výrobců kvůli zbrojnímu embargu OSN náhradní díly, jsou tyto letouny stále v provozu.

Podle odhadů některých odborníků jich létá stále více než stovka. Jsou sice oficiálně vedeny jako cvičné letouny, ale mohou nejen střílet z kulometů, ale nést i bomby. Českoslovenští letci v osmdesátých letech dokonce nacvičovali s libyjskými piloty útoky na americké letadlové lodě.

To, že v Libyi určitý počet Albatrosů stále ještě létá, potvrdila LN i inženýrka Lenka Klíchová, ředitelka prodeje firmy Aero Trade, která nabízí náhradní díly a další služby k Albatrosům, jež jsou dodnes nejpočetnějším výcvikovým proudovým letounem na světě. „Že by jich tam létalo sto deset, to se mi zdá přehnané, ale velký počet jich v provozu stále je,“ uvedla Klíchová, podle níž se její firma i další čeští letečtí dodavatelé a výrobci o určité obchody s Libyí v minulosti pokoušeli. „Ve čtvrtek ale zahájilo ministerstvo průmyslu a obchodu správní řízení o odebrání vývozních licencí do Libye,“ řekla Klíchová s tím, že její firma tak okamžitě zastaví aktivity v Libyi.

Přestože libyjský trh se zbraněmi ovládají nyní Francouzi, Italové a Belgičané, čeští obchodníci nebyli úplně neúspěšní a do Libye vyvezli za poslední čtyři roky vojenský materiál v hodnotě sto milionů korun. Část z toho tvořily i dodávky náhradních dílů na Albatrosy.

Sama továrna Aero nebyla tyto informace včera schopna potvrdit. Nejmenovaný pracovník vojenského oddělení na otázku o možnosti použití našich letounů odpověděl otázkou: „Takže vy chcete zjistit, čím to tam ty lidi zabíjejí?“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!