Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Už nestačí být jenom „hovado“

Česko

PRAHA Diváci je milují. Když shodí hokejoví bitkaři rukavice a pustí se do sebe, hlediště se může zbláznit. Jenže role rváčů v NHL se mění. Dříve jim stačilo umět máchat pěstmi a „udržet se na bruslích“.

Tomu je však konec.

„Poslední tři čtyři roky je potřeba předvést i něco jiného. Hrát tvrdě, umět forčekovat a hlavně dobře bránit. Každý kouč v NHL hledá do čtvrté pětky hráče, kteří jsou schopni se poprat, ale zároveň i hrát hokej,“ vysvětluje první český bitkař v NHL David Kočí.

Sparťanský odchovanec nyní naskakuje ve čtvrtém útoku Colorada, kde je jeho úkolem především důrazná hra. Ale bitek se nevzdal. Předvedl to hned v prvním zápase proti San Jose, když svedl vítězný souboj s Jodym Shelleym.

Klasičtí bitkaři z týmů mizí „Musel se předvést. Nejen kvůli spoluhráčům, ale i divákům. Na farmě je další bitkař, David musí ukázat, že se umí prát a bitky vyhrávat,“ říká komentátor NHL na Nova Sport Jan Velart.

Za změnou chování bitkařů stojí hlavně změna pravidel. Zpřísněný trend chrání technické hokejisty, hra je pohlednější. Klasičtí bitkaři tak ztrácí v týmech pomalu, ale jistě místo.

„Všichni hráči, včetně bitkařů, teď musí hlavně umět dobře bruslit. Neškodí také mít schopnosti s hokejkou. Nechce se po nich, aby dávali v každé sezoně deset gólů, ale aby dobře bránili. Jen 'hovada' se už neprosadí,“ podotýká Velart.

Rváči mají ztíženou roli i jinak. Musí umět soupeře vyprovokovat ve správnou dobu. „Rvačka je vítaná, třeba když prohráváte nebo když má tým ospalý začátek,“ povídá Kočí. „Pak je třeba někoho čistě trefit a tím soupeře vyprovokovat. Když však vedete, tak trenéři nechtějí, abych se pral. Tím totiž dáváte druhému týmu šanci na to, aby se zvednul,“ vysvětluje.

Někteří bitkaři nesou změnu trendu velmi nelibě. Mezi ně patří i jeden z neuznávanějších veteránů George Laraque. „Ze soutěže se stává baletní liga. Přitom určitá míra agrese prostě patří ke každému sportu,“ tvrdí dvoumetrový Kanaďan. Hvězdný Ovečkin se o sebe dokáže postarat sám Roli bijců oslabuje i fakt, že mnozí z hráčů se o sebe dokážou postarat sami.

Ruská ofenzivní hvězda Washingtonu Alexej Ovečkin už vybojoval řadu úspěšných bitek. Do několika potyček se dostal i slavný, ale subtilní kapitán Pittsburghu Sydney Crosby.

Stále víc se tak uplatňují „moderní“ bitkaři. „Příkladem je třeba Kanaďan Steve Ott z Dallasu. Tři roky se jen pral, loni začal být produktivní a stal se z něj hráč do prvních dvou útoků,“ přibližuje Velart.

Ott není jediným, kdo dokáže skloubit střílení branek a měření sil za pomoci pěstí. Zářným příkladem je Milan Lučič, který v minulé sezoně nastřílel dvacet gólů. „Ten se však pere hlavně kvůli tomu, že ho to baví,“ dodává Velart.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...