Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

„Uznání Kosova? Nikdy. Ale uvidíme...“

Česko

Uděláme maximum, abychom dopadli válečného zločince Ratka Mladiče a předali ho haagskému tribunálu, říká v rozhovoru pro LN srbský premiér Mirko Cvetkovič, který tento týden navštívil Českou republiku.

* LN Ožehavým tématem posledních týdnů je Kosovo a případné kosovsko-srbské rozhovory. Vy jste již několikrát řekli, že jste připraveni s kosovskými Albánci jednat. Proč ta jednání dosud nezačala? Kde je problém?

Problém není na naší straně. Pro vyjednávání ale potřebujete nejméně dva partnery. My jsme připraveni, můžeme začít klidně hned. To jsme řekli i našim evropským partnerům. Faktem ale je, že oni mají vnitropolitické problémy, v Kosovu rezignoval současný, jak oni to nazývají, kabinet. A to je něco, co bych nerad komentoval. Mohu vám ale říci, jaký bychom rádi zvolili postup při vyjednávání. Nejdříve bychom začali s tématy, která je snadné vyřešit, na kterých bychom se mohli s druhou stranou shodnout. Když bude na začátku dosaženo prvotního úspěchu, otevírá to dveře i k řešení citlivějších otázek. Kdybyste ale začali s těmi nejcitlivějšími otázkami, tak se nikdy dál nedostanete. To je naše taktika.

* LN A čeho tedy chcete při jednáních dosáhnout?

Rádi bychom dospěli, obecně řečeno, k usmíření mezi kosovskými Albánci a Srby. Aby k tomuto usmíření došlo, nemělo by být na stole řešení, které by bylo takzvaně zamrzlým konfliktem. Protože dříve nebo později by tento konflikt mohl znovu vypuknout. Tady nemluvím o dnešních lidech, ale kdo ví, co bude za 10 či 20 let. Zamrzlý konflikt je vždy časovanou bombou, která někde skrytě tiká. Proto si myslíme, že bychom měli najít dlouhodobé řešení, které bude přijatelné pro všechny strany. A věříme, že ta možnost dosáhnout toho tady je. Budeme samozřejmě v tomto případě používat jen diplomatické prostředky. Dialog, to je klíčové slovo. Jsme připraveni na dialog, nabídnout dlouhodobé řešení a nemít skrytý konflikt.

* LN Kosovští Albánci by chtěli během rozhovorů mluvit zejména o pohřešovaných osobách, majetku, dopravě a ekonomické spolupráci. Budou mít ale ta jednání smysl, když se nebude mluvit o statusu Kosova? A myslíte si, že vaše návrhy přijmou?

Nemyslím si, že by naše návrhy byly pro ně negativní. To, co máme připraveno, je podle mého názoru v nejlepším zájmu všech stran. Nedokážu si představit, že by někdo odmítl něco, co uspokojí i jeho zájmy.

* LN Srbsko ale v žádném případě nikdy samostatné Kosovo neuzná?

V tuto chvíli říkám: Ne, nikdy. Naše ústava nám nedovoluje uznat nezávislost části naší země. Ale uvidíme, co se stane, jak budou úspěšná ta jednání, nechme to zatím...

* LN Evropská komise minulý týden kritizovala Srbsko za nedostatečný pokrok v reformách soudnictví a v boji proti korupci. Souhlasíte se zprávou komise?

Nejdříve bych rád řekl, že komise vydala hodnotící zprávu týkající se pokroku balkánských zemí. A když se na ni podíváte, zjistíte, že pokud jde o Srbsko, je v ní spousta věcí pozitivních. Nemyslím si, že je dobré takto vytahovat jen ty věci, které se zatím nepodařily. Srbsko toho již hodně udělalo a jde správným směrem. Nicméně jsou tady určité nevyřešené problémy, a proto nám komise doporučila, abychom se s nimi vypořádali. A mezi nimi je i reforma justice, na které pracujeme několik měsíců. Ta zpráva pro nás byla velmi užitečná. Bylo v ní určité ocenění a zároveň nám bylo řečeno, na co se máme zaměřit. A my to uděláme.

* LN Loni jste podali přihlášku do Evropské unie. Kdy si myslíte, že by mohly být zahájeny přístupové rozhovory?

Mohu vám říci, jaký je náš plán. Je sice ambiciózní, ale myslím, že se ho dá dosáhnout. Rádi bychom získali status kandidátské země na konci příštího roku. Očekáváme, že 24. listopadu nám dá eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle příslušný dotazník, který má průměrně 2400 otázek. Budeme pracovat na jeho vyplnění, s tím bychom mohli být hotovi ke konci března příštího roku. Pak odevzdáme odpovědi a určitě přijdou ještě nějaké doplňující otázky, to je obvyklé. Když všechno půjde dobře, a já myslím, že půjde, komise bude moci ke konci příštího roku vydat pozitivní hodnotící zprávu. A bude stanoveno i datum pro zahájení přístupových rozhovorů. Samozřejmě vše závisí na tom, jak se budeme my chovat, na našem úsilí. S tím souvisí spolupráce s haagským tribunálem, ale i reforma justice a boj proti korupci.

* LN Je v tom plánu i nějaké datum pro vstup do Evropské unie?

Podívejte se, nedávno jsem spekuloval o roce 2016, ale na tom až tak nezáleží, jestli to bude 2016, nebo až pár let poté. Pro nás je důležité, že provádíme reformy, že měníme ekonomiku, a když bude ekonomika růst a lidem se bude lépe žít, tak to je pro nás Evropská unie.

* LN Jak vám může na cestě do Evropské unie pomoci Česká republika?

Mluvili jsme s vaším premiérem Petrem Nečasem a ten nám nabídl pomoc při vyplňování toho dotazníku z Evropské komise. To je takový krátkodobý plán, kde můžeme spolupracovat. Obecně nás Česká republika podporuje ve všech našich aktivitách a bylo nám slíbeno, že to bude pokračovat i v budoucnosti. A co je také důležité, budeme mnohem více rozvíjet i ekonomickou spolupráci.

* LN Jak už jste zmínil, jednou z hlavních podmínek pro vstup do dnešní sedmadvacítky je srbská spolupráce s haagským tribunálem, musíte dopadnout válečného zločince Ratka Mladiče. Myslíte si, že se vám to podaří?

Na ten problém týkající se spolupráce je možné dívat se ze dvou úhlů pohledu. Na jedné straně je samotná kooperace, tedy vaše ochota a odhodlání něco dělat. A z tohoto úhlu pohledu je ta spolupráce úspěšná, je plnohodnotná. My už nemůžeme dělat nic více, nic zlepšovat. Většina našich bezpečnostních složek pracuje na dopadení uprchlých válečných zločinců. Druhý úhel pohledu je ale výsledek. Člověk se může hodně nadřít, ale výsledek se nedostaví. Takže by se pak někdo mohl ptát: proč se tomu tolik věnujete, když jste ničeho nedosáhli? Já tomu rozumím, ale nesmí nás to odradit. Musíme i nadále veškerou svou energii věnovat dosažení nějakého výsledku. Nemohu tady mluvit o nějakých podrobnostech, kde teď v pátrání jsme, to je tajné. Mohu vám ale říci, že uděláme maximum a do budoucnosti se díváme s nadějí.

* LN Srbský prezident Boris Tadič před pár dny uvedl, že dopadení Mladiče je jen otázkou času, že každý den učiníte nějaký pokrok. Máte stejný názor?

S tvrzením, že je to jen otázka času, souhlasím. Ale kdy tento čas nastane, závisí na velkém množství věcí. A to nejen na našich aktivitách, ale i na štěstí. Ale cokoli budeme moci, uděláme.

* LN S Radovanem Karadžičem se vám to povedlo...

To je jeden z příkladů, na kterém je vidět, že opravdu děláme, co je v našich silách. Když se podíváme na Radovana Karadžiče, tak on byl tehdy výše postavený než Ratko Mladič, byl jeho šéfem. A jakmile jsme zjistili, kde se nachází, zatkli jsme ho a převezli do Haagu. Tak jsme demonstrovali naše politické odhodlání uzavřít tuto kapitolu historie a otevřít zcela novou.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...