Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Brazílii se zřítil letoun české výroby. 16 mrtvých

Svět

  13:39aktualizováno  19:53
Na severovýchodním pobřeží Brazílie se zřítilo malé letadlo, v jehož troskách zahynulo všech 16 lidí. Letoun české výroby po dopadu vybuchl. Příčina nehody se zatím vyšetřuje.

Letoun L 410 převzali 16. května v Kunovicích zástupci brazilské společnosti NHT Linhas Aereas. foto: ČTK

Letadlo společnosti Noar Linhas Aéreas začalo mít technické potíže hned po startu z města Recife. Po nahlášení problémů se pilot pokusil o nouzové přistání na pláži v jižní části metropole státu Pernambuco. Dvoumotorový letoun dopadl na prázdný pozemek, který je někdy využíván pro instalace cirkusů. Stroj se rozpadl na kusy.

"Nepřežil nikdo," sdělil mluvčí místních hasičů. Podle něj mohla mít nehoda ještě tragičtější následky, protože se letadlo zřítilo v husté zástavbě. Na palubě bylo 14 cestujících a dva členové posádky. Úřady po nehodě pozastavily provoz všech letadel společnosti Noar Linhas Aéreas, která má ve svém parku ještě jeden stejný stroj. Podle internetových stránek společnosti byl havarovaný letoun koupen zhruba před rokem.

Poruchový turbolet

Devatenáctimístný letoun za poslední rok havaroval už počtvrté. V srpnu 2010 při havárii stroje typu L-410 v Kongu zahynulo 20 lidí. Jediný zachráněný člověk uvedl, že nehodu způsobil splašený krokodýl, který unikl ze zavazadla jednoho z pasažérů. Predátor pád letounu přežil, poté jej ale zastřelili záchranáři.

V únoru 2011 zemřelo všech 14 lidí na palubě, když stroj havaroval před přistáním na honduraském letišti v Tonkontínu.

V ten samý den jiný stroj L- 410, který v Kongu převážel potravinovou pomoc, havaroval po přistání. Oba členové posádky nehodu nepřežili.

Letouny L 410 vyrábí kunovická letecká továrna Aircraft Industries, která navazuje na výrobu zkrachovalých Leteckých závodů Kunovice. Tento typ letadel se ve městě vyrábí přes 40 let.Díky konstrukci podvozku je letoun schopný přistát prakticky kdekoliv, potřebuje jen pár set metrů přistávací plochy. Stroje L 410 jsou v Latinské Americe běžně užívané; podle dřívějších informací agentury EFE jich zde operuje minimálně 300.

Poptávka i přes fatální nehody stoupá
Podle výrobce letadla, společnosti LET Kunovice, už provozovatel o nehodě firmu zpravil. "Bohužel doposud nejsou známy žádné bližší okolnosti, proč a jak se neštěstí přihodilo. Naše společnost nabídla okamžitě pomoc jak provozovateli – společnosti Noar, tak brazilskému leteckému úřadu," informovala server Lidovky.cz manažerka společnosti Martina Juřenová.

Podle ní i přes čtyři fatální nehody letounu L - 410 za poslední dobu poptávka po výrobku stoupá, protože ve své kategorii letadlo patří k nejbezpečnějším. "V drtivé většině případů je za příčinu nehody vyšetřovali označen lidský faktor," ujistila Juřenová. 

Město Recife, kde došlo k pádu letounu.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!