19. ledna 2016 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejmrazivější noc za poslední čtyři roky: na Šumavě naměřili minus 32,3 stupně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zamrzlá auta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamrzlá auta | foto: Reuters

PRAHA Jižní Čechy mají za sebou nejmrazivější noc za poslední čtyři roky. Nejstudenějším místem jižních Čech byla Šumava. Teploty nejvíce klesly na Rokytské slati, meteorologové tu dnes v půl druhé ráno naměřili minus 32,3 stupně Celsia. Silné mrazy budou pokračovat i po zbytek týdne. Uvedli to odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Největší mráz naměřili meteorologové v Rokytské slati u Kvildy. „Jedná se o nejstudenější noc od února 2012. Doufáme, že se do konce týdne další podobná noc při vyjasnění a uklidnění větru zopakuje,“ řekl Antonín Vojvodík, amatérský meteorolog z Vimperka, který se měřením teploty zabývá více než 40 let.

„Na Březníku u Modravy se teploty dnes v noci dostaly až na minus 29,9 stupňů, Horská Kvilda minus 26,8 stupně,“ uvedla Miloslava Starostová, klimatoložka z ČHMÚ. Silné mrazy ale dnes nebyly jen horách, výrazně klesaly i v nížinách. Minus 20,5 stupně naměřili meteorologové v Borkovicích u Veselí nad Lužnicí.

V Třeboni 19,5 stupně, v Býňově na Novohradsku 19,2 stupně. Dosud nejnižší teplota na území Čech byla naměřena v roce 1929. V Litvínovicích u Českých Budějovic tehdy teplota klesla na minus 42,2 stupně.

Chladné počasí s minimem srážek vydrží až do pátku. ČHMÚ v úterý varoval před silným mrazem zejména v noci na středu v Jihočeském kraji. „Od večerních hodin bude docházet v oblasti k rychlému poklesu teplot,“ uvedl ČHMÚ.

Minimální teploty se podle předpovědi budou v průběhu noci na většině území kraje pohybovat od minus 12 do minus 15 stupňů Celsia. Ojediněle spadnou k minus 20 stupňům Celsia, v horských údolích a v mrazových kotlinách až k minus 30 stupňům.

Plzeňský kraj

Uježděná vrstva umrzlého sněhu krytá drtí je v úterý na některých silnicích v Plzeňském kraji. Jsou to silnice, které silničáři nesolí. Kromě Šumavy mohou být tyto úseky místy po celém kraji, ve vyšších polohách na Tachovsku a severním Plzeňsku, i někde v lesních úsecích.

V kraji v úterý silně mrzne, viditelnost místy komplikuje mlha, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

„Na horách hodně mrzne, teploty jsou až pod minus 20 stupňů. Drtí udržované úseky jsou bílé, uježděné a zmrzlé a tu a tam je poměrně silná mlha. Ta je v krátkých úsecích, ale prakticky po celém kraji,“ shrnul.

V kraji je jinak jasno, beze srážek a fouká místy jen slabý vítr. Teploty se většinou pohybují od minus devíti do minus 21 stupňů. Na nájezdu na dálnic D5 u Kostelce u Tachova se podle Ředitelství silnic a dálnic stala ráno nehoda pěti osobních aut. Obešla se bez zraněním a úniku pohonných hmot, průjezd silnicí je v místě kyvadlově řízen.

Královéhradecký kraj

Na vedlejších cestách v Královéhradeckém kraji leží vrstva uježděného sněhu, která například v horských oblastech Krkonoš dosahuje pěti centimetrů. Hlavní silniční tahy jsou suché a vymrzlé, výplývá z infromací silničářů.

Vedlejší cesty jsou kryté posypem a všechny komunikace v kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Na většině území hradeckého kraje je polojasno, teploty klesly až 13 stupňů Celsia pod bod mrazu. Na Hradecku je místy mlhavo. Podle meteorologů by v úterý mělo být jasno až polojasno, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od šesti do tří stupňů Celsia pod bodem mrazu, na horách má být devět pod nulou.

Vsetínsko a Zlínsko

Uježděná vrstva sněhu krytá posypem leží v úterý místy na silnicích nižších tříd na Vsetínsku a Zlínsku. Ve vyšších polohách Zlínska je místy souvislá vrstva ledu krytá posypem, tyto úseky jsou sjízdné s opatrností.

Ostatní silnice v kraji jsou holé, suché a vymrzlé, sjízdné jsou bez omezení. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji bylo v úterý ráno většinou polojasno, beze srážek, vane jen slabý vítr, nebo bylo bezvětří. Teploty se pohybovaly od minus 17 do minus osmi stupňů Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měly teploty odpoledne vystoupat na minus šest až minus dva stupně.

Jihočeský kraj

Jihočeské silnice jsou vymrzlé a holé, přesto zůstávají sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Cestáři vyráželi upravovat jen vozovky nižších tříd, kde leží několik dní vrstva ujetého sněhu. To se týká především oblastí Táborska, Jindřichohradecka a Písecka. uvedl v úterý Jiří Novotný z dispečinku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

„Velké mrazy, které nyní evidujeme, jsou z našeho pohledu lepší než sněžení,“ uvedl. Dodal, že přesto řidiči musí počítat s nepatrně horší situací a počínat si obezřetněji. Na Strakonicku navíc může po ránu místy komplikovat dopravu i mlha.

Podle předpovědi meteorologů na řadě míst klesly teploty až téměř k minus 20 stupňům Celsia. Mrznout bude po celý den a nízké hodnoty lze očekávat i v noci na středu.

Frýdecko-Místecko

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku zůstává i nadále uzavřena pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Na silnici v Beskydech, která se kvůli nedalekému zdroji pitné vody nesmí chemicky ošetřovat, totiž stále zůstávají zbytky sněhu.

Právě na tomto tahu na Slovensko mívají řidiči tradičně problémy a kamiony tam často blokují dopravu. Ostatní cesty v kraji jsou sjízdné, řekla v úterý mluvčí moravskoslezských silničářů Šárka Vlčková.

„Teploty se v kraji pohybují od minus sedmi do minus deseti stupňů Celsia. Nikde výrazně nesněžilo, snad jen na Bílovecku zaznamenali drobné sněžení, ale šlo jen o poprašek,“ uvedla Vlčková.

Hlavní tahy jsou podle ní vymrzlé, na silnicích nižších tříd musí řidiči počítat s ujetou vrstvou sněhu nebo zledovatělou vrstvou sněhu krytou posypem.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, v horských úsecích leží místy zbytky rozbředlého sněhu, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus deseti do minus pěti stupňů Celsia.

Dálnice D8 je holá a vymrzlá, sjízdná bez omezení, obdobné je to na rychlostních komunikacích. Silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd v Krušných horách leží místy zbytky rozbředlého sněhu, silničáři proto nabádají řidiče k opatrnosti. Nehoda autobusu a osobního vozu komplikuje dopravu v v ulici Na Průtahu v Kadani na Chomutovsku. Havárie se obešla bez zranění, policie odhaduje vyšetřování do 09:00.

Podle meteorologů bude v úterý v Ústeckém kraji zataženo nízkou oblačností, ojediněle se mohou objevit mlhy a slabé sněžení. Na horách může být místy až polojasno. Nejvyšší teploty vystoupí na minus šest až minus tři stupně, na horách na minus osm až minus pět stupňů Celsia.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji se drží sníh už většinou jen na vedlejších cestách Šumperska a Jesenicka. Sněhové přeháňky v noci na dnešek zasáhly jen Červenohorské sedlo. Hlavní tah mezi oběma regiony je většinou mokrý, místy leží rozbředající sníh po chemickém posypu. Ostatní cesty v Olomouckém kraji jsou většinou holé a suché. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR a dispečerů správy silnic.

Na Jesenicku je nyní oblačno bez sněhových přeháněk, teploty se pohybují kolem 11 stupňů pod nulou. „Silnice udržované chemicky jsou holé a vlhké, ve vyšších polohách jsou zbyty sněhové kaše. Na cestách druhých a třetích tříd udržovaných inertně leží ujetá sněhová vrstva krytá posypem,“ uvedl v úterý dispečer jesenické správy silnic.

Podobná situace je také na Šumpersku. Cesty jsou tam většinou holé, suché a vymrzlé. „Na inertních vozovkách leží od středních poloh ujetá sněhová vrstva krytá posypem,“ sdělil v úterý dispečer šumperské správy silnic. Vozovky v ostatních částech kraje by již měly být bez sněhu. Pouze na Libavsku hlásí správci cest místy ujetou vrstvu sněhu krytou posypem.

Teploty se pohybují až deset stupňů pod bodem mrazu také na Přerovsku, na Olomoucku či Prostějovsku jsou v rozmezí osmi až šesti stupňů pod nulou.

Pardubický kraj

Na silnicích druhé a třetí třídy v Pardubickém kraji zůstává místy sníh. Řidiči s ním musí počítat zvláště ve výše položených oblastech. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, informují krajští silničáři.

Uježděná sněhová vrstva leží na silnicích v okolí Litomyšle, Moravské Třebové a Žamberka. Zbytky sněhu po pluhování se vyskytují na Lanškrounsku. Ve Svitavách je sníh zledovatělý.

V úterý ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno až polojasno, foukal slabý vítr. Na Poličsku padal sníh. Teploty se držely mezi minus 12 a minus čtyřmi stupni.

Liberecký kraj

V Liberecký kraj zažívá další mrazivé ráno, na Jizerce v Jizerských horách klesly dnes 07:00 teploměry až na minus 25,6 stupně Celsia. Při tak nízkých teplotách přestává sůl na silnicích účinkovat a vozovky mohou klouzat. Silničáři proto doporučují jezdit zvlášť opatrně. Policie řeší aktuálně jednu nehodu, dvě osobní auta havarovala na silnici 14 v Jilemnici, obešlo se to ale bez zranění.

Teploty v Libereckém kraji se v úterý ráno pohybují většinou od minus šesti do minus 15 stupňů, je oblačno nebo polojasno, na Českolipsku a Semilsku je ale obloha zatažená. Místy se objevují slabé sněhové přeháňky. Takové počasí by mělo podle meteorologů vydržet po celý den. Teploty se udrží pod bodem mrazu.

Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření a s opatrností sjízdné. Místy mohou ležet zbytky sněhu. Pozor by si měli dát motoristé na silnicích nižších tříd, zejména v horských oblastech na nich leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu a písek nebo drť se na nich dlouho neudrží. Pro kamiony dál zůstává uzavřena silnice na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo.

Středočeský kraj

Na některých silnicích ve středních Čechách leží sníh, místy komplikuje jízdu mlha. Potíže mohou mít řidiči zejména na menších silnicích v regionu. Na karlovarské dálnici D6 jsou v úterý ráno hlášeny sněhové přeháňky, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Uježděná vrstva krytá posypem leží na silnicích druhé a třetí třídy na Příbramsku a Benešovsku. Na hradecké dálnici D11 a některých hlavních tazích na Nymbursku a Mladoboleslavsku i menších cestách na dalších místech regionu ztěžuje jízdu mlha. Hlášena je i na dálnici D6, kde cestáři upozorňují také na sněhové přeháňky.

Rtuť teploměru na některých místech středních Čech klesla až na minus 17 stupňů Celsia, na většině území fouká slabý vítr.

ČTK
  • 1Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz