18. října 2014 12:00, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Keni uhynul nosorožec, který byl do Afriky převezen z České republiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Nosorožec (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nosorožec (ilustrační). | foto: archiv CK Marco Polo

V keňské rezervaci Ol Pejeta uhynul nosorožec bílý severní Suni, který byl do Afriky převezený v roce 2009 z dvorské zoo. Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě.

Z předběžných výsledků pitvy není zatím jasná příčina smrti, bylo však vyloučeno, že by se stal obětí pytláků, informoval Jan Stejskal z dvorské zoo. Suni byl zřejmě posledním samcem tohoto druhu, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce, dodal.

Nosorožec byl nalezený v pátek 17. října ráno. Veterináři v Ol Pejetě podle Stejskala nejdříve vyloučili nakažení snětí slezinnou, následně provedli pitvu. Podle Stejskala nelze vyloučit, že Suni mohl zemřít přirozenou smrtí. „Otec Suniho, Saút, uhynul v ZOO Dvůr Králové v roce 2006 přirozenou smrtí. Bylo mu 34 let, tedy stejně jako nyní Sunimu,“ řekl Stejskal.

Genetické vzorky pro umělou reprodukci

Dvorská zoo nyní koordinuje odebrání genetických vzorků z těla uhynulého nosorožce. Do Keni odletěl expert Robert Hermes z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), který přímo v rezervaci dohlédne na to, aby byly zachovány vzorky použitelné pro případné budoucí umělé techniky oplodnění. Již dříve odebrané vzorky jsou uložené ve speciální zařízení v Berlíně a mohou být použité pro umělou reprodukci.

Cesta nosorožců z Čech do Keni

Suni se v dvorské zoo narodil v červnu 1980 jako vůbec první severní bílý nosorožec na světě, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody. Podle odborníků byl Suni zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce.

Další dva samci, Sudán a Angalifu, jsou ještě starší než Suni, oběma je přes 40 let. Dvorská zoo na konci roku 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce. Po přesunu se zlepšil zdravotní stav zvířat, u obou samic se postupně zlepšily hormonální cykly a pravidelně se pářily. Později ale v jejich hormonálních cyklech nastal útlum. Po úhynu Suniho žije v zajetí pouhých šest zvířat nosorožců severních bílých, tři v keňské rezervaci, jedna samice v dvorské zoo a starý pár v San Diegu v USA.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse