Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii se dál tvrdě bojuje, IS je obviněn z únosu 2 tisíc civilistů

Svět

  14:56aktualizováno  18:06
DAMAŠEK/BERLÍN - V syrském městě Rakka byla přerušena dodávka vody, protože tam při náletech byla tento týden zasažena vodárna. Rakka je centrem radikálů z organizace Islámský stát (IS) a tento týden tam v bojích přišlo o život dvacet civilistů. Civilní oběti a boje jsou opět hlášeny i v Halabu, kde ruská armáda, bojující na straně vlády v Damašku, vyhlásila každodenní tříhodinové příměří. Arabské a kurdské oddíly v pátek zahájily poslední operaci proti radikálům, kteří zbyli ve městě Manbidž. Džihádisté v pátek odsud podle různých zdrojů unesli 2 tisíce civilistů.

Tank rebelů útočí na vládní pozice. foto: Reuters

O Manbidž proti Islámskému státu bojuje koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF). Minulou sobotu ohlásila, že je IS ve městě poražen a že v něm zbyly jenom malé skupinky radikálů. Manbidž je u turecké hranice a vede jím trasa, již IS využíval pro zásobování svých jednotek v dalších částech Sýrie. SDF v pátek oznámila, že s pomocí letecké koalice vedené Spojenými státy zahajuje poslední útok na zbývající radikály.

Další bojovníci IS prchající z města dnes zajali kolem 2 tisíc civilistů a ve zhruba 500 vozidlech je odvezli na své pozice asi čtyřicet kilometrů od Manbidžu, uvedla v pátek podle AFP koalice SDF. Únos 2 tisíců civilistů džihádisty potvrdila i syrská exilová organizace, která má ve válkou zmítané zemi četné informátory.

„Je to poslední operace a poslední útoky,“ citovala agentura Reuters mluvčího SDF Šarfána Darvíše. V centru města je podle něj ještě asi sto bojovníků IS a využívají civilisty jako lidské štíty. Při pokusu o útěk několik obyvatel zabili. Boje o Manbidž začaly v květnu a po prvním rychlém postupu okolím města se zpomalily z ohledu na civilisty.

Útok chlórem na civilisty v Aleppu? Místní zdroje hlásí mrtvou matku a dvě děti

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung ruskou nabídku příměří v Aleppu kritizoval jako nepřijatelné řešení. „Humanitární přístup nemůže být pod kontrolou výlučně jednoho účastníka konfliktu,“ řekl.

OSN je připravena pomoci civilistům, kteří v obklíčeném Aleppu uvázli, ale žádá, aby bojující strany každý týden přerušily boje na 48 hodin a umožnily bezpečné průjezdy konvojů. Steinmeier v této souvislosti řekl, že tříhodinové přerušení bojů nestačí na to, aby se dalo zabránit humanitární katastrofě.

Bojovnice opozičních Syrských demokratických sil (SDF) se objímají ve městě...
Asadova armáda (ilustrační foto)

Aleppo je rozděleno na povstaleckou a vládní část. Armádě se podařilo čtvrtě ovládané povstalci obklíčit, ale povstalci si nedávno probili cestu jižní částí blokády a zajistili si průchod k posilám i zásobování. Rusko tento týden oznámilo, že počínaje čtvrtkem budou útoky každý den na tři hodiny zastaveny. Před týdnem Rusko spolu se syrskou armádou vyhlásilo otevření humanitárních koridorů, kudy mohou odcházet civilisté a také bojovníci, kteří se chtějí vzdát. OSN to ale kritizovala a požádala o pevnější záruky pro civilisty, protože útoky pokračují a vyznačené trasy nebyly dostatečně bezpečné.

Zadržené Saúdské Arabky

Saúdskoarabská agentura SPA v pátek oznámila, že v Libanonu byly zadrženy tři občanky Saúdské Arábie a sedm jejich dětí. Skupina se chtěla připojit k bojům v Sýrii, upozornil na ni manžel jedné z žen. Rijád stojí v konfliktu na straně těch, kdo bojují proti Damašku, a snaží se zabránit občanům Saúdské Arábie, aby se připojovali k IS.

Agentura AP případ označila za vzácnou ukázku spolupráce mezi Rijádem a Bejrútem. Vztahy obou zemí poznamenala poprava šíitského duchovního a člena opozice v Saúdské Arábii, po níž následovaly demonstrace v Íránu a útoky na saúdskoarabské zastupitelské úřady. Libanon, v němž má velké slovo šíitský Hizballáh, na rozdíl od jiných arabských zemí neodsoudil lednový útok na saúdskoarabské velvyslanectví v Íránu. Rijád pak v únoru zastavil finanční dotace pro libanonskou armádu a policii v hodnotě čtyř miliard dolarů (96,9 miliardy Kč). Hizballáh je stejně jako Írán v syrském konfliktu spojencem Damašku.

Autor: