Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Vánoce: svěřte děti babičce

Česko

Už jste si sepsali seznamy dárků pro blízké a surovin, které svěříte své troubě? O vánočním šílenství mluvíme většinou přezíravě, ale v koutku duše si hýčkáme svou vlastní představu Vánoc zvládnutých na jedničku. Pokud ta vaše neobnáší minimálně deset druhů doma upečeného cukroví a vzorně uklizenou domácnost, gratuluju. Ta moje totiž ano. Rok co rok nestíhám vyrobit adventní věnec, dárky vymýšlím na poslední chvíli, domácnost uklízím jen na oko.

Přesto se advent dá zpříjemnit. Samozřejmě si cukroví můžete nechat upéct, ale cukrárny bývají zahlceny objednávkami dlouho dopředu. Velmi schůdná domácí varianta, za kterou se přimlouvá každý, kdo to vyzkoušel, je sejít se na pečení cukroví s maminkou, babičkou, sestrou nebo kamarádkou. Každá bude ráda, že na to není sama, a navíc se vám může stát, že se zbavíte neoblíbených úkonů. Třeba se jich rád zhostí někdo jiný.

Zato pečení s malými dětmi, doporučované minimálně v polovině předvánočních čísel časopisů o jídle, balancuje na pomezí komedie a hororu. Sice se usmějete nad kreativitou svých potomků, ale hned vzápětí přemýšlíte, jestli zachraňovat raději kytku na okně, nebo kouli těsta, která na ni letí. Rozzářené úsměvy dětí obalených cukrem a kakaem vyvažuje celovečerní vytírání kuchyně a praní veškerého použitého oblečení. Bez svaté trpělivosti a náhradních baterek se neobejdete. Ale tak jako vy jste pekli s babičkou, mohou i vaše děti. Trpělivost bude potřebovat ona a vám se dostane potřebné chvíle klidu.

Zdálo by se, že celé Vánoce se smrskly na cukroví, dárky a oprášení několika málo tradic. Jsou snad podobně postižení i jinde? Ano, na Slovensku. Jinde v Evropě byste cukrářské povinnosti podobné těm našim hledali těžko. To ale neznamená, že k Vánocům něco sladkého nepatří. Anglický vánoční pudink se pro všechny okolní národy stal synonymem děsivého, tuhého, lojového těsta, pevně obemykajícího sušené ovoce. Jen Angličan by mohl říct, že jeden kousek nestačí. Francouzi by své vánoční polínko za pudink nikdy nevyměnili. Piškotová roláda s kakaovým krémem, seříznutá do charakteristického tvaru pařezu a obalená bílkovou polevou si snadno získává příznivce i mimo Francii.

Italské i německé chutě jsou těm našim ještě o něco bližší. Italské panettone jsou totiž vláční, nadýchaní, kandovanou citrusovou kůrou provonění bratránci naší vánočky. A německá vánoční štóla je její hutnější a sladší tetička. První zápisy o štóle najdeme už ve 14. století. Pečivo mělo svým tvarem připomínat Ježíška v dětských šatičkách.

Když se vydáte na sever, najdete perníčky. Mají tu svou dlouholetou tradici, v Norsku se dokonce oblevě po napadnutí prvního sněhu říká „perníčková obleva“. Jakmile napadne první sníh, musí se prý oteplit, protože ve všech domácnostech se zapne trouba a pečou se perníčky. Hlavně si nic nevyčítat! Ani to, že se stresujete K našim hektickým českým Vánocům patří kromě proměny domácnosti v cukrárnu ještě všudypřítomné adventní rady. Nevím, jak vám, ale mně nemá smysl říkat, ať udělám raději dva druhy cukroví v klidu, neumývám okna a zachovám klid, když se kolem šíří davová panika. Stejně nedokážu nahradit svou původní představu nějakou jinou, leda ji naroubovat do fungujícího systému. Proto před Vánoci hraju na obě strany. Zběsile peču, zuřivě sháním dárky, zoufale znovu a znovu potlačuji projevy chaosu ve své domácnosti. A pak taky sedím u horkého punče s přáteli, zapaluji adventní svíčky, abych se chvíli kochala a zázvorky ujídám bez výčitek ještě tvrdé. Přidejte se. Je to to nejlepší, co umím.

Autor: