Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Varhan je mnoho, dobré chybí

Česko

Nástroj za miliony – Odborníci chtějí pro Brno získat další koncertní varhany

BRNO Největšímu moravskému městu chybí koncertní varhany. Ze všech, které v Brně jsou, lze ke skutečně mistrovským koncertům využít dvoje či troje. A to ještě často s omezením. Proto v Brně vznikla iniciativa za pořízení skutečně kvalitního hudebního nástroje. Měl by nahradit provizorní „chebské“ varhany v jezuitském kostele.

„Než investovat do opravy špatných varhan, je lepší postavit nové,“ říká kněz Jan Martin Bejček z Nadačního fondu Campianus, který se snaží sehnat peníze na nový nástroj. Původní barokní nástroj, který v chrámu Nanebevzetí panny Marie v Jezuitské ulici byl a který postavil stejný autor jako dodnes funkční varhany v pražském chrámu sv. Mikuláše, vzal totiž za své při bombardování Brna v roce 1944. Po válce byly na prázdný kůr postaveny varhany ze zrušeného kostela v Chebu. „Je to nástroj tovární výroby, a i on už dosluhuje. Navíc ani nikdy nezapadal do interiéru kostela a měl být jen provizoriem,“ upřesnil Bejček.

Nové varhany budou stát asi milion eur Na nový nástroj špičkových parametrů s třemi manuály je potřeba zhruba milion eur, asi 27 milionů korun. Na kontě fondu takový obnos zatím zdaleka není. Milionem korun již dříve přispělo jihomoravské hejtmanství, tento týden potvrdili dotaci 2,2 milionu korun brněnští radní. „Potřebovali bychom alespoň polovinu celé částky, abychom mohli vypsat výběrové řízení na výrobu nástroje,“ řekl Bejček. Postavení mistrovského nástroje zabere zhruba dva roky, během té doby by fond mohl sehnat zbytek. „Kostel slouží studentům a mladým lidem, takže sbírka by nebyla ideální řešení. Víc spoléháme na sponzory či evropské peníze,“ doplnil kněz. Přispět by podle něj mohli rovněž Angličané a Američané. „Konečně byla to tehdy jejich letadla, která původní varhany zničila,“ podotkl.

Odborníci potvrzují, že Brno kvalitní varhany potřebuje. „Ty, které se dají využívat k opravdu špičkovým koncertům, jsou v kostele svatého Augustina a v Besedním domě,“ připomíná bývalá rektorka JAMU a varhanní odbornice Alena Veselá-Štěpánková. Upozornila, že například Praha má kvalitních varhan mnohem více.

V Brně byly koncerty na varhany zakázané „V době totality nebyly varhany zrovna preferovaný nástroj. Ale právě v Brně to došlo tak daleko, že tu koncerty byly zakázané,“ popisuje varhanice jeden z důvodů, proč je na tom město tak špatně. A to zdor tomu, že v Brně působili a působí špičkoví interpreti.

Se snahou fondu souhlasí i Jana Slimáčková-Michálková, která je dramaturgyní Brněnského varhanního festivalu. Ten začal včera a koná se právě v kostele sv. Augustina. „Jezuitský kostel má oproti dalším výhodu – má vynikající akustiku, je přiměřeně velký, takže nemá dlouhé dozvuky. A sousedí s brněnském studiem Českého rozhlasu, což lze využít například při záznamech koncertů. A navíc kolem kostela nejezdí rušná doprava,“ podotkla. „Ideální by samozřejmě bylo mít varhany i s novým koncertním sálem,“ míní. Jenomže ten má stát 1,5 miliardy korun a stále není jasné, kdy vznikne.

Zástupci fondu tvrdí, že nový nástroj poslouží nejen při bohoslužbách, ale také pro koncerty, matiné či absolventská vystoupení.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: