11. listopadu 2009 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve Vinohradské nemocnici řádí prasečí chřipka, nakazila personál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
Vakcína proti chřipce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti chřipce (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady se šíří prasečí chřipka. S virem H1N1 je na kardiologii hospitalizován pacient, který je ve vážném stavu. Prasečí chřipkou se nakazil i jeden lékař, dva zdravotníci a dva další pacienti na hematologické klinice.

Pacient, kterého nemocnice s prasečí chřipkou hospitalizovala, leží na kardiologické klinice a jeho stav je vážný. Průběh onemocnění je zhoršen tím, že je nemocný na srdce a prodělal operaci plic. Lékaři ho drží v izolaci.

"Nemocného není možné kvůli jeho celkovému zdravotnímu stavu převézt na infekční kliniku nemocnice Na Bulovce, kam se soustřeďují pacienti s touto nemocí," vysvětlila mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Nákaza prasečí chřipkou se objevila i na hematologii. Virem H1N1 tu onemocněl jeden lékař, dva zdravotníci a dva pacienti. "Na hematologické klinice bohužel nevíme, kdo byl prvním nakaženým. Nevíme o tom, že by spolu tyto případy souvisely, ale stoprocentně se to vyloučit nedá," říká Jelínková.

Na hematologické klinice byla přijata následující opatření:

* Byl omezen příjem nových pacientů, přijímáni jsou jen ti, u nichž by nepřijetí mohlo ohrozit jejich zdravotní stav

* Při vyšetřeních personál i pacienti používají ochranné roušky

* Lékaři a zdravotníci jsou sledováni, zda se mezi nimi nevyskytne další případ onemocnění

* Klinika pracuje v protiepidemickém režimu, opatření se týkají např. dezinfekce, úklidu, likvidace odpadu atd.


Jeden z pacientů byl přemístěn na kliniku anesteziologie a resuscitace téže nemocnice, druhý zůstává v izolaci na hematologické klinice. Pacient přeložený na ARO je rovněž ve vážném stavu.

Zdravotní stav lékaře a sester mluvčí nekomentovala s tím, že to je osobní věc. "Samozřejmě nechodí do práce, mohli by nakazit další pacienty," řekla pouze.

Nemocnice již přijala opatření, aby zabránila dalšímu šíření nákazy. Hematologická klinika přijímá jen pacienty, u nichž by nepřijetí ohrozilo jejich zdravotní stav. Při vyšetřeních personál i pacienti používají ochranné roušky. Očkování zdravotníků však ještě neproběhlo.

"Očkování je v přípravách, odevzdávali jsme seznamy našich zdravotníků, kteří by měli být očkováni, nicméně ještě nepřišla vakcína. Čekáme, až přijde, aby se mohlo s očkováním začít," dodala mluvčí. Lékaři a zdravotníci jsou sledováni, zda se mezi nimi nevyskytne další případ onemocnění.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň řekl, že situaci v nemocnici monitorují, ministerstvo žádná opatření přijímat nebude. "Vše je v kompetenci nemocnice, která již podnikla standardní opatření, aby zabránila šíření nákazy a ohrožení pacientů," zdůraznil.

V souvislosti s rostoucím počtem infikovaných v Česku se dá podle Sršně očekávat, že v nejbližších týdnech se bude epidemiologická situace v ČR nadále zhoršovat.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová), Adéla Čabanová
  • 38Diskuse