Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Vědci mají svůj „Facebook“ pro výměnu informací

Česko

Bezplatný přístup k vědecké literatuře, zveřejňování výsledků bádání, zakládání diskusních skupin nebo burzu pracovních míst umožňuje vědecká sociální síť ResearchGATE. Před dvěma lety ji založil Ijad Madisch z Harvardovy lékařské školy spolu se Soerenem Hofmayerem z lékařské školy v Hannoveru.

Vědci spolu pracovali na několika projektech a postrádali aplikaci, která by jim umožnila online spolupráci. S informatikem Horstem Fickenscherem proto začali rozvíjet koncept „Facebooku pro vědce“.

Jeho hlavním účelem je vedle vědecké spolupráce také navazování kontaktů, sdílení výsledků a informování o probíhajících výzkumech, aby nedocházelo k jejich zbytečnému zdvojování. Dnes často dva týmy z různých částí světa pracují na stejné věci a navzájem se o sobě dozvědí až ve chvíli, kdy jeden z nich zveřejní výsledky v oponovaném časopise. Tomu má nová platforma předejít.

Kromě toho odborné časopisy zpravidla zveřejňují jen pozitivní výsledky. „Věda je ale často založena na tom, co nefungovalo,“ uvedl Ijad Madisch pro britský list The Guardian. Právě ke sdílení i takových výsledků má sloužit síť ResearchGATE. Dnes je na ní registrováno přes 600 000 vědců z více než 190 zemí světa, mezi nimi přes 2000 Čechů. Aplikace jim umožňuje založit svůj osobní profil, zveřejňovat své studie, zúčastňovat se diskusí zaměřených na určité téma, ale také informovat o pořádaných konferencích a dalších odborných akcích.

Síť také funguje jako jednotná informační brána, která umožňuje z jednoho místa prohledávat hlavní komerční (PubMed, CiteSeer, arXiv, NASA Library a další) databanky a přes tisíc volně dostupných vědeckých databází. Jsou tu zpřístupněna metadata o 35 milionech článků a desetisíce jejich plných verzí.

Projekt má několik investorů, jeho provoz je financován také inzercí pracovních pozic pro vědce a akademiky.

Autor: