Velká proměna vynesla výhru

Českým fotbalistům se generálka na kvalifikaci povedla: porazili Lotyšsko 4:1 * Góly padaly až po přestávce

LIBEREC Po několika rozpačitých výkonech měli čeští fotbalisté poslední šanci, jak rozptýlit obavy fanoušků před začátkem kvalifikace o Euro 2012.

A povedlo se jim to. Během úvodní poloviny zápasu s Lotyšskem si sice zahrávali s přízní diváků, pak přece jen slyšeli v Liberci zasloužený aplaus. Pobaltského soupeře v prvním utkání na domácí půdě od loňského podzimu porazili jasně 4:1. „Nikdo z nás to nepřeceňuje, ale takové vítězství je samozřejmě příjemné,“ nepropadal trenér Michal Bílek přehnané radosti.

Kdyby se ale po přestávce Češi nevzpamatovali, výsledek by pro ně tak příznivý zcela určitě nebyl. Dlouho z jejich strany byla k vidění křečovitá snaha přecházející v bezradné trápení. Když skeptici pomalu získávali v hledišti převahu, pomohl zřejmě důrazný poločasový pohovor v kabině.

Najednou to šlo automaticky Po přestávce se najednou projev českých hráčů radikálně změnil, a k tomu dokonce začali dávat také góly. Do estonské sítě je v rychlém sledu poslali nejdřív útočníci Roman Bednář a Martin Fenin.

„Všechno šlo daleko víc automaticky. Předtím jsme pomalu přenášeli těžiště hry, měli jsme volné prostory, ale nevyužívali jsme je. K tomu jsme předvedli dost nepřesností,“ rozebíral Bílek, kde jeho svěřenci nejvíc zaostávali.

Proměna to byla dokonalá. Najednou se po trávníku pohyboval mnohem sebevědomější tým, který oplýval nápady. Obránce Zdeněk Pospěch spolu se střídajícím Tomášem Necidem vyšperkovali výsledek dalšími dvěma trefami, kosmetické snížení Lotyšska přišlo v samotném závěru. I tak vyššího vítězství reprezentace pod Bílkovým vedením ještě nedosáhla.

Není ani moc podstatné, že Lotyši dorazili se skromnými ambicemi ubránit remízu. Pokud Češi svoji lepší tvář znovu ukáží na začátku září proti Litvě, první tři kvalifikační body by jim neměly uniknout. Jako varování si naopak musí uchovat v hlavách útlum z první poloviny zápasu, kdy Češi působili často zakřiknutě.

Liberecké publikum se v těžkých dnech po ničivých povodních chtělo bavit daleko víc. Po půlhodině začalo dokonce pískat, když si Bílkovi svěřenci zoufale jen přihrávali na vlastní polovině a nevěděli, jak postupovat dál dopředu, a kapitán Rosický kolem sebe marně rozdával svižné přihrávky. Diváci si mohli oprávněně myslet, že jediné góly na stadionu U Nisy uvidí pouze během poločasové soutěže.

To se ukázalo jako velký omyl, který Bílka potěšil. V závěrečných minutách sledoval mexické vlny obíhající po tribunách. To u reprezentace dlouho nebylo zvykem.

***

Česko 4 Lotyšsko 1

Branky: 49. Bednář, 54. Fenin, 74. Pospěch, 77. Necid - 90.+2 Cauna. Rozhodčí: Dankovskyj (Ukr.). ŽK: Pudil, Plašil, Hübschman - Laizans, Grebis. Diváci: 7456. Poločas: 0:0. Česko: Drobný - Pospěch, Hubník, Kadlec, Pudil (46. Rajnoch) - Plašil (78. Černý), Hübschman, Polák (62. Holek), Rosický (61. Štajner) - Fenin (62. Lafata), Bednář (61. Necid). Lotyšsko: Vanins - Klava, Ivanovs, Gorkšs, Mihadjuks - Pereplotkins (73. Solonicins), Rafalskis (80. Fertovs), Laizans (60. Lazdinš), Rubins (46. Žigajevs) - Verpakovskis (69. Grebis), Karlsons (60. Cauna).