Velký obrat: výhru slaví Arsenal

LONDÝN/PRAHA V konfrontaci s Barcelonou dlouho připomínali nedospělé chlapce, kteří se marně snaží vyrovnat zkušenějšímu a slavnějšímu soupeři. Jenže fotbalisté Arsenalu dokázali, že dozráli do kvalit svého velkého španělského rivala. V úvodním střetnutí osmifinále Ligy mistrů poprvé porazili katalánské hvězdy 2:1.

S Barcelonou totiž prohráli tři z pěti vzájemných duelů, ve zbylých dvou pouze remizovali. Včera se však londýnský velkoklub konečně dočkal vytoužené pomsty v Champions League za loňské čtvrtfinálové vyřazení a porážku z finále v roce 2006.

I trenér Arséne Wenger sliboval, že Arsenal bude tentokrát silnější, a své svěřence nabádal, aby se soupeře s aurou neporazitelnosti nebáli. „Teď jsme vyzrálejší a sebevědomější,“ věřil kouč týmu, který je teď druhý v tabulce anglické ligy.

A nemýlil se. „Kanonýři“ se doma nedrželi zpátky jako loni, kdy jim trvalo půl hodiny, než poprvé překročili polovinu hřiště. Zápas dvou soupeřů, kteří praktikují moderní, technický a dynamikou nabitý fotbal, tím nabral obrovské obrátky. Ve 29. minutě však připomněl svou genialitu Lionel Messi, když našel skulinu v řadě obránců a prostrčil mezi nimi míč Davidu Villovi. Ten pak neomylně zakončil mezi nohy padajícího brankáře.

Šance střídala šanci na obou stranách pole, ale Londýňané marně hledali příležitost, ze které by mohli vyrovnat. O to překvapivější byl jejich obrat v poslední půlhodině utkání. Nejprve se v 78. minutě krásně trefil Robin Van Persie střelou z těžkého úhlu. O chvíli později našel záložník Samir Nasri zpětnou přihrávkou Andreje Aršavina, jenž s přehledem rozhodl celý zápas. Jen škoda, že u triumfu znovu chyběl český reprezentant Tomáš Rosický, který se na hřiště nedostal ani jako střídající hráč. Třeba se dočká v odvetě na Nou Campu, kde musí Arsenal potvrdit vzestup formy. Vyřazení Barcelony je pro něj určitě dostatečnou motivací...