Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Věří nám celý svět, užívá si Ghana

Česko

Postup Ghany – Po šesti letech si ve čtvrtfinále mistrovství světa zahraje africký tým

Na začátku jich bylo šest, teď zbývá jediný. Africké naděje drží na mistrovství světa tým Ghany. Po vítězství nad Spojenými státy je už ve čtvrtfinále a má šanci se dostat ještě výš. To by znamenalo historický průlom. PRAHA Na šesti z devatenácti světových šampionátů se neobjevil ani jeden africký tým. Před dvaceti lety se první zástupce kontinentu, kde se letos mistrovství koná, dokázal dostat ze základní skupiny. Letos se možná hranice toho, co může dokázat africký tým, znovu posunou. Fotbalisté Ghany věří, že se objeví v semifinále a s nimi doufá celá Afrika. Její trenér Milovan Rajevac si dokonce myslí, že podpora je ještě mohutnější – doslova globální. „Celý svět tento turnaj sleduje a podle mého má nyní Ghana jeho podporu,“ řekl po sobotním vítězství 2:1 nad Spojenými státy.

Někoho možná zaskočilo, že africké vyhlídky drží nad vodou zrovna země, která nemá na soupisce prvotřídní hvězdu kalibru kanonýra Chelsea Didiera Drogby z Pobřeží slonoviny nebo vyhlášeného útočníka Samuela Eto'a z Kamerunu. „Pro mě byla už dopředu Ghana jediným africkým týmem, který měl sílu na postup. Jak se ukázalo na hřišti, nemýlil jsem se,“ komentoval poslední vývoj trenér Miroslav Soukup, který vedl egyptskou reprezentaci do 20 let a africké fotbalové prostředí dobře zná.

Většina českých fanoušků sice pravděpodobně neumí najít Ghanu na mapě, ale dobře si pamatuje, jak na minulém šampionátu reprezentace země ležící se u břehů Guinejského zálivu ztrapnila české mužstvo a připravila mu porážku 2:0. Tehdy se přímo v bývalé britské kolonii údajně slavilo víc než při vyhlášení nezávislosti v roce 1957.

Nabízí se ale víc důvodů, proč si Ghana v poslední době výrazně vylepšila renomé na fotbalové scéně. Na loňském světovém šampionátu hráčů do 20 let získala Ghana dokonce titul. Soukup byl u toho a sledoval ghanský vzestup na vlastní oči. „Proto současné výsledky nejsou náhodné. Už od mládežnických kategorií hraje Ghana jednotným systémem disciplinovaný týmový fotbal. Víc než třeba Pobřeží slonoviny nebo Nigérie, které dál staví hlavně na individualitách.“ K tomu připočtěme finálovou účast Ghany na lednovém Poháru afrických národů a najednou se zdá poslední úspěch samozřejmější.

Základní změnu přístupu začala už dřív. „Existovaly různé partičky a podobně, což se podařilo odstranit. Zřejmě i proto, že drtivá většina reprezentantů působí v evropských klubech, kde se naučili chovat jako profesionálové,“ připomněl Ratomir Dujkovič, který trénoval Ghanu na minulém MS.

Ghana se také naučila tlumit všechny rušivé vlivy, které africké týmy na velkých turnajích v minulosti srážely. Hojně využívaní zahraniční trenéři zadusili přílišným důrazem na disciplínu v afrických hráčích jejich přirozenou kreativitu, ve které mají často navrch proti evropským soupeřům. V případě Ghany se zřejmě Srbu Rajevacovi podařilo jednotlivé složky vyvážit. Tým ani výrazně neoslabila absence záložníka Chelsea Michaela Essiena. Nejznámější ghanský fotbalista už od začátku roku na trávníku chyběl kvůli zranění kolena a do začátku turnaje se nestihl uzdravit.

Po čtyřech zápasech na šampionátu se mluví o jiných hráčích – nejvíc o útočníkovi Asamoahu Gyanovi. Kdyby střelce vítězného gólu proti USA netrápila častá zranění, působil by pravděpodobně ve věhlasnějším klubu, než je francouzské Rennes.

Ke třem trefám může přidat další už v pátek večer. V souboji s Uruguayí nebude opět Ghana v roli favorita, přesto se dá říct, že ještě nikdy neměl africký tým tak blízko k postupu do semifinále. „Už jsme se naučili zvládat těžké zápasy,“ poznamenal Rajevac.

O víkendu to prokázali, zbývá to ještě jednou zopakovat. Potom by v Ghaně určitě vypukly oslavy jako při vyhlášení nezávislosti. Tentokrát možná ještě větší.

***

AFRICKÉ ÚSPĚCHY NA MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FOTBALE

První účast Egypt (MS 1934 v Itálii) První a do začátku sedmdesátých let také poslední účast afrického týmu na mistrovství světa měla velmi krátké trvání. Egyptský výběr odehrál na turnaji jediný zápas. Po porážce 2:4 od Maďarska cestoval zpátky domů. První vítězství Tunisko–Mexiko 3:1 (MS 1978 v Argentině) Historického výsledku se podařilo dosáhnout Tunisku hned na úvod šampionátu. Na postup to ale nestačilo. Po porážce 0:1 s Polskem a remízou se SRN skončil africký zástupce ve skupině třetí. První postup ze skupiny

Kamerun–čtvrtfinále (MS 1990 v Itálii) První tým, který ukázal, že afričtí účastníci mohou na mistrovství vystoupit z obvyklé role outsiderů. Hned na úvod Kamerun šokoval vítězstvím nad Argentinou, která obhajovala zlato. Ústřední postavou týmu se stal tehdy 38letý útočník Roger Milla, autor čtyř ze sedmi kamerunských gólů. Kamerunští hráči se zapsali do paměti také tancem, kterým oslavovali každý vstřelený gól. Ve čtvrtfinále vypadli s Anglií.

Nejlepší výsledky Kromě Kamerunu se dostali do čtvrtfinále ještě fotbalisté Senegalu, kteří při své premiérové účasti na MS v roce 2002 přispěli vítězstvím ve skupině k vyřazení obhájce titulu z Francie. Mezi nejlepší osmičku se letos dostala také Ghana. Počet účastí afrických týmů na MS 6x–Kamerun 4x–Nigérie, Maroko 3x–Jihoafrická republika 2x–Pobřeží slonoviny, Egypt, Ghana 1x–Angola, Zair, Alžírsko, Togo, Senegal

Většina českých fanoušků sice ani neumí najít Ghanu na mapě, ale dobře si pamatuje, jak na minulém šampionátu ztrapnila české mužstvo

Už od mládežnických kategorií hraje Ghana disciplinovaný fotbal. Víc než třeba Pobřeží slonoviny nebo Nigérie, kteří staví víc na individualitách.

Autor: