Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Vettel potvrdil svou pozici. Dost jasně

V letošní premiéře formule 1 se radoval úřadující mistr světa, získal jedenácté vítězství * Atraktivnější podívaná zatím nepřišla

MELBOURNE/PRAHA Revoluce se nekonala. Změny pravidel, které měly udělat z formule 1 atraktivnější podívanou, se v prvním závodě sezony příliš neprojevily. Velkou cenu Austrálie ovládl způsobem start–cíl úřadující mistr světa Sebastian Vettel. Jeho monopost Red Bull navíc neměl v melbournském Albert Parku konkurenci. Druhý Brit Lewis Hamilton z McLarenu na něj ztratil více než 22 sekund.

„Nebylo to vůbec jednoduché. Klíčový byl start, ten se mi povedl. Zůstaňme však při zemi. Získali jsme mnoho bodů, což je pozitivní. Ale sezona je dlouhá a může se stát cokoliv,“ přemítal německý pilot, jenž získal 11. vítězství v kariéře.

Druhý jezdec Red Bullu Mark Webber sice skončil na domácí trati až pátý, ale o dominanci továrny na limonády svědčí fakt, že ani jeden z vozů během závodu nevyužil systém KERS. „Tento víkend jsme ho vůbec nepoužili. Nechtěli jsme to prozradit. Když se ale podíváme na start, vypadá to, že jsme ho ani nepotřebovali,“ usmíval se šéf týmu Christian Horner.

Právě znovuzavedení systému sběru kinetické energie KERS bylo jednou z novinek, které měly oživit šampionát. Spolu s méně odolnými pneumatikami Pirelli a pohyblivým zadním přítlačným křídlem, které umožňuje snížit odpor vzduchu a navýšit na rovinkách maximální rychlost vozu, měl pomoci pilotům k častějšímu předjíždění a tím zatraktivnit závod.

Jenže včera se už po pár minutách ukázalo, že tomu tak vždy nebude. Zhruba deset kol blokoval rudý monopost Ferrari Felipeho Massy jasně rychlejší mclaren Jensona Buttona. „Zasekl jsem se za Felipem. Byl opravdu pomalý a nešlo ho předjet, silně mě brzdil,“ krčil rameny mistr světa z roku 2009. Button se nakonec před Brazilce dostal, ale porušil při tom předpisy, když si zkrátil zatáčku. „Pokusil jsem se o předjetí vnějškem. Byl jsem už vpředu, ale Felipe zatáčku projel velkým obloukem, takže jsem nemohl jet v normální stopě,“ vysvětloval. Traťoví komisaři manévr ocenili trestem projetí boxovou uličkou, a Button se tak musel spokojit s šestým místem.

Schumacher ani nedojel Závod přinesl i jedno velké překvapení: na stupně vítězů se totiž protlačila stáj Lotus Renault. Jako třetí proťal cílovou pásku Vitalij Petrov, v minulé sezoně často kritizovaný za chyby. „Ani nemohu uvěřit tomu, že tu sedím s těmihle jezdci,“ prohlásil 26letý Rus. V týmu se stal pro letošek jedničkou poté, co zranění při havárii v rallye vyřadilo ze hry Roberta Kubicu. „Tým může být pyšný,“ dodal Petrov, jenž se zasloužil o první umístění „na bedně“ pro Rusko v historii F1.

Naprostým fiaskem naopak skončil první podnik sezony pro Mercedes. Tým, jehož předsezonní testy naznačovaly výrazné zlepšení, nedovezl do cíle ani jeden vůz. „Začátek sezony rozhodně nedopadl tak, jak jsme doufali. Je mi líto kluků zde na okruhu i v továrně. Přes zimu dřeli, a my nebyli schopni je za tu práci odměnit,“ byl zklamaný Michael Schumacher, který si poškodil podvozek už v prvním kole.

Smutek nastal i u Sauberu. Stáj sice dojela překvapivě na sedmém, respektive osmém místě, ale nakonec je bez bodů. Po závodě byli oba piloti diskvalifikováni, protože jejich vozy nesplňovaly technické regule...

***

VÝSLEDKY F1 Velká cena Austrálie 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:29:30,259, 2. Hamilton (Brit./McLaren) -22,297, 3. Petrov (Rus./Renault) -30,560, 4. Alonso (Šp./Ferrari) -31,772, 5. Webber (Austr./Red Bull) -38,171, 6. Button (Brit./McLaren) -54,304, 7. Massa (Braz./Ferrari) -1:25,186, 8. Buemi (Švýc./Toro Rosso) -1 kolo, 9. Sutil (Něm./Force India-Mercedes), 10. Di Resta (Brit./Force India) oba -2. kola. Průběžné pořadí MS 1. Vettel 25 b., 2. Hamilton 18, 3. Petrov 15, 4. Alonso 12, 5. Webber 10, 6. Button 8, 7. Massa 6, 8. Buemi 4, 9. Sutil 2, 10. Di Resta 1. Pohár konstruktérů 1. Red Bull 35, 2. McLaren-Mercedes 26, 3. Ferrari 18, 4. Renault/Lotus 15, 5. Toro Rosso 4, 6. Force India 3.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...