Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vězni? Dovádějí v moři a rybaří

Česko

Čtveřice Ujgurů, která našla po sedmi letech v Guantánamu azyl na Bermudách, si užívá svobody

ST. GEORGE/PRAHA „Včera jsem si poprvé v životě zaplaval v oceánu. Byl to ten nejšťastnější den v mém životě,“ svěřil se novinářům dvaatřicetiletý Salahidín Abdulahát. Za ním se zelenalo moře, nad ním pak bezmračná obloha - pohádka jménem Bermudské ostrovy. Ještě před několika dny se na oceán díval skrze pletivo a obří role ostnatého drátu. Po sedmi letech strávených v přísně střeženém vězení Guantánamo na Kubě je konečně volný.

Abdulahát je jedním z Ujgurů, které Američané pozatýkali v Afghánistánu. Později se prokázalo, že nejsou tím, za co je Američané považují - teroristy, jejichž cílem je zničit Spojené státy. Než se to prokázalo, vytrpěli si svoje. Američané k nim dokonce v Guantánamu pustili Číňany, aby je vyslechli (Ujgurové jsou oficiálně Číňané, jsou však muslimové; sami sebe označují za turkické etnikum a usilují o nezávislost, pozn. red.).

Zpátky do Číny je poslat nejde -tam by je čekalo jisté vězení. V Americe je ale Američané taky nechtějí. Naštěstí nabídl pomocnou ruku bermudský premiér Ewart F. Brown.

„Vítají nás tu i ryby“ „Cílem je udělat z nich Bermuďany,“ řekl penzionovaný generál Glenn W. Bragman, který dostal od premiéra za úkol se o Ujgury postarat. Čtveřice přiletěla na Bermudy už minulý čtvrtek. A rychle se zabydlela. „Skončili jsme na tak nádherném místě,“ pochvaloval si Abdulahát domek na pobřeží, který se stal jejich prvním útočištěm.

Práci zatím nemají, a tak si naplno užívají svobody. V sobotu si například zajeli poprvé v životě zarybařit. Jednatřicetiletý Chalíl Mamut měl úspěch hned po prvním nadhozu.

„Hodil jsem do vody háček a vytáhl rybu,“ líčil nadšeně novinářům, kteří se za ním a jeho třemi krajany vypravili ze Spojených států. „Asi nás tu vítají i ryby,“ vtipkoval. Hrdí Bermuďané Jen dva z Ujgurů mluví anglicky, zbylým dvěma je k dispozici tlumočnice, která jim překládala už v Guantánamu. Pokud všechno půjde, jak má, do roka by měli získat bermudské občanství.

Ne všichni měli z nových přistěhovalců radost. Vedle britského guvernéra (Bermudy jsou jedním z britských závislých území, pozn. red.), který dal svou nelibost najevo už minulý týden, se proti Ujgurům postavili i někteří starousedlíci. Řada z nich ale změnila názor poté, co se s Ujgury osobně setkala. Ze začátku jim prý všem přišlo nefér, že se na ostrovy stěhují lidé, od kterých „dává i Amerika ruce pryč“. Když se však na vlastní oči přesvědčili, o koho jde, převážil u Bermuďanů pocit hrdosti na to, že jejich malá země projevila příkladnou pohostinnost.

„Občas někdo přijde, pozdraví se s námi a popřeje hodně zdaru. Každé takové setkání nás dojme,“ uzavřel Abdulahát. cer, reuters

***

Z Číny na Bermudy

Domovem čtveřice Ujgurů

bývala provincie Sin-ťiang.

V roce 2001 odtamtud utekli

do Afghánistánu a azyl našli

v tamním výcvikovém táboře

ujgurských separatistů.

Tábor následně bombardovali

Američané. Ujgury jim vydali

vesničané výměnou za

peníze. V Guantánamu strávili

bezmála sedm let.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...