8. června 2009 10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Více o stabilizátorech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
LOH Peking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LOH Peking | foto: Foto Erben

Stabilizátory mechanicky vyrovnají drobné pohyby, zejména chvění ruky a těla. Nenahradí sice stativ, ale mají účinek až tři expoziční stupně.

Příklad. Pro záběr z ruky potřebujete kvůli nedostatku světla 1/15 vteřiny, ale máte „delší“ objektiv 135 mm (eq.), a tam lze z ruky fotit 1/125 vteřiny. Po zapnutí stabilizátoru můžete čas 3x prodloužit, tedy na 1/15. A to potřebujete.

Výhodou fotoaparátů Olympus je to, že stabilizátory jsou zabudovány na snímačích v těle přístroje, takže je využijete na všechny objektivy Zuiko Digital. Řada jiných značek nemá stabilizátory v těle přístroje - musíte hlídat, aby stabilizátory byly v objektivech.

Fotit sériově anebo jednotlivě?
Eduard Erben říká: „Já osobně pracuji s fotografiemi jednotlivými. Myslím si, že používání sériového snímání stejně ten správný okamžik nezachytí. Například na Olympijských hrách při doběhu 100 m mužů skutečně potřebujete mít ten pravý okamžik rozhodující tisíciny vteřiny. Navíc je málo situací,  kdy je sériové snímání potřeba.“

I když fotoaparáty umožňují velmi rychlé snímání, trénovaný postřeh a oko je pro zachycení správného okamžiku spolehlivější. Cvičte si postřeh i bez fotoaparátu – třeba tlesknutím na určitý podnět.

Kurz vznikl ve spolupráci s časopisem FotoVideo a serverem www.ifotovideo.cz

Partnery kurzu jsou
Logo Olympus negativOlympus a Megapixel

Najdete na Lidovky.cz