21. června 2010 12:57, aktualizováno  14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda na post předsedkyně ČSÚ navrhla rektorku Ritschelovou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Iva Ritschelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iva Ritschelová | foto: ČTK

PRAHA Na post předsedkyně Českého statistického úřadu(ČSÚ)vláda prezidentu Václavu Klausovi navrhla rektorku Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Ivu Ritschelovou. Potvrdila to i sama Ritschelová. V čele ČSÚ vystřídá dosavadního místopředsedu Jiřího Křováka, který byl vedením úřadu pověřen po odchodu předsedy Jana Fischera na post premiéra.

Fischer řekl, že svého nástupce vybíral ze čtyř až šesti lidí. Na rektorce ocenil reputaci, které se těší, i její zkušenosti ve spolupráci se zahraničím. Splňuje podle něj manažerské parametry a je politicky nezávislá. Ritschelová se nechtěla ke své kandidatuře blíže vyjadřovat. Řekla, že v čele úřadu zatím není, záleží prý na tom, jak se k návrhu prezident postaví.

Český statistický úřad řídil jeho první místopředseda Křovák od dubna loňského roku. Zastupováním ho zmocnil designovaný premiér Jan Fischer, který stál v čele ČSÚ od roku 2003. Když se stal předsedou vlády, musel se podle kompetenčního zákona a zákona o střetu zájmů funkce předsedy ČSÚ vzdát.

Podle internetových stránek ústecké univerzity se šestačtyřicetiletá
Ritschelová ve své vědecké práci zabývá makroekonomickými aspekty tvorby a ochrany životního prostředí, environmentální ekonomií, politikou životního prostředí či financováním ochrany životního prostředí.

Absolvovala řadu odborných a studijních stáží na zahraničních odborných pracovištích, účastnila se mise OSN do Kosova, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžánu a Kyrgyzstánu. Je členkou několika vědeckých a redakčních rad. Před třemi lety média spekulovala, že by mohla nahradit ve funkci ministryně školství Danu Kuchtovou.

ČTK
Mercedes E350 3,0  / 190 kW
Mercedes E350 3,0 / 190 kW

r.v. 2016, naj. 7 045 km, diesel
1 139 900 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz