Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Vláda nepustí kontroly kouře do bytů

Česko

OSTRAVA/PRAHA Zkontrolujme, čím přikládají lidé v kamnech, a Ostravsko nebude tonout ve smogu. Ať inspektoři kontrolují přímo v domech kamna a také popel. Tento požadavek politiků z Moravskoslezského kraje ale včera narazil. Premiér Jan Fischer tvrdí, že by to znamenalo průlom do soukromí. A vláda ho v tom podpořila.

Podle premiéra není nutné, aby kontrolor vnikal do domu. Jednat je prý možné, už když je vidět černý kouř nad komínem. Odborník na ochranu ovzduší to však popírá. „Tmavost i barva kouře může být pomocným vodítkem, ale nikoliv jednoznačným důkazem,“ řekl pro LN Stanislav Bosák z České inspekce životního prostředí.

V Ostravě minulý týden zaznamenaly měřící stanice až desetinásobné překročení limitů prašnosti. Lékařské studie zase hovoří o zvýšení nemocnosti ostravských dětí v důsledku znečištěného ovzduší. „Od roku 2001 se stav znovu zhoršuje. Je to opak vývoje z 90. let,“ uvádí ve své studii dětská lékařka Eva Schallerová.

„Nevidím důvod, proč ustupovat. Proč se dusit pod záminkou ochrany soukromí,“ řekl LN náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD). Menší topeniště se na znečištění ovzduší podle něj podílejí z jedné třetiny. Nesouhlasem vlády návrh v koši nekončí. I přes odmítnutí ministrů se jím musí zabývat poslanci.

Pokračování na straně 3

Vláda nepustí kontroly kouře...

Dokončení ze strany 1

Zatím mají majitelé kamen v soukromých domech výhodu. Zákon jim dává výjimku, nemusejí splňovat přísné podmínky pro větší znečišťovatele a podnikatele – například jednou za dva roky podrobit topení revizi nebo informovat úřady o tom, jak sníží nadměrné emise. Změna zákona by je mohla podle odhadů stát za nové služby poskytované kominíky kolem pěti set korun ročně.

Premiér Fischer včera konstatoval, že není důvod České inspekci životního prostředí umožňovat vstup do domů bez souhlasu majitelů. „Když přijde k trvale černě kouřícímu komínu a změří nad ním zcela objektivně, co ve vzduchu všechno je, není nutné se dívat, čím se tam topí a je možné rovnou jednat,“ prohlásil premiér. Většina rezortů prý měla ke změně negativní stanoviska, šlo by podle něj o invazi do soukromí, jehož ochrana je zajištěna Listinou základních práv a svobod.

„Chceme, aby byly stejné limity pro všechny. Ne když stejný kotel využívá firma a domácnost, aby jedna musela splňovat podmínky a druhá ne,“ tvrdí náměstek Novák. Odborníci: Není to šťastné řešení. Ale není ani jiné Volnější režim by nadále měla nejmenší topidla, která podle dokumentace mají výkon menší než 15 kW u tuhých a 11 kW při používání plynných nebo kapalných paliv. To jsou třeba kamna užívaná na chatách – lidé by si ale museli najít jejich technické specifikace. Odborníci přiznávají, že topení odpadky je problém, který zatím nemá účinné řešení. „Ani toto není šťastné a dobré, ale je to také nejlepší, co je zatím na stole,“ podotýká Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Podle něj odpady a dalšími palivy škodící životnímu prostředí přikládá do kamen jen malá část obyvatel. „O to více ale otráví ovzduší okolí. Diskuse ve sněmovně by mohla přinést i další formy řešení, ale je otázka, zda se do toho budou poslanci ještě před volbami ochotni vrhnout a s jakým výsledkem,“ dodává.

V Ostravě minulý týden zaznamenaly měřící stanice až desetinásobné překročení limitů prašnosti. Lidé viní velké podniky, ale hejtman Jaroslav Palas rovnou připomíná, že na existenci „plynových komor“ mají vinu právě lidé, kteří šetří a topí v nevhodných kamnech a zakázanými palivy.

Autor: