11. prosince 2008 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vládu opustí až čtyři ministři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 153Diskuse
Mirek Topolánek v zákulisí hotelu Clarion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v zákulisí hotelu Clarion. | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Premiér Mirek Topolánek ještě před Vánocemi oznámí personální změny ve vládě. Za hotovou věc už to pokládá většina poslanců ODS, nikdo o tom ale zatím nechce mluvit veřejně. „Musí to udělat do Vánoc. Při předsednictví unie ministry svého kabinetu vyměňovat nemůže a později by to už nemělo žádný význam,“ shodují se poslanci pod podmínkou zachování anonymity.

Personální výměnu LN potvrdil i blízký spolupracovník premiéra, jenž nechtěl být jmenován. „Mělo by dojít ke směně jednoho lidoveckého ministra za člověka z ODS, výměny dvou ministrů, možná dojde k odvolání ministryně pro lidská práva a k oznámení jména nového vicepremiéra pro ekonomiku,“ řekl LN. Dohoda s koaličními partnery ale podle něj zatím není uzavřena. „Je to pouze návrh ODS k jednání,“ podotkl.

Kdo má být novou tváří v kabinetu? Vicepremiérem pro ekonomiku by se měl stát exministr financí a průmyslu a obchodu z dob vlád ČSSD Jiří Rusnok. „Je to dlouhodobě stejné jméno, které má premiér jako jedničku na seznamu. O tom, že by uvažoval byť jen na chvíli o jmenování například prezidenta Svazu dopravy a průmyslu Jaroslava Míla, nemůže být ani řeči. Byla to jenom mediální bublina,“ poznamenal Topolánkův spolupracovník. Míl se s Topolánkem v pondělí sešel a navrhl mu podle svých slov jiného kandidáta. „Doporučil jsem mu někoho jiného. Pan premiér chce prosadit jednu věc, pro kterou by ten člověk byl vhodnější,“ řekl poté Míl.

Rusnok ale nabídku od premiéra ještě nedostal. „Tuto informaci slýchám z médií nebo když jsem s někým v hospodě, ale musím říct, že opravdu se mnou nikdo oficiálně ani neoficiálně nejednal,“ řekl LN Rusnok, který působí ve společnosti ING.

Podle informací LN se Topolánek před koncem roku rozloučí s ministry zdravotnictví a dopravy Tomášem Julínkem a Alešem Řebíčkem a s ministryní pro lidská práva Džamilou Stehlíkovou. Který lidovecký ministr opustí vládu, se zatím neví, vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek to jistě nebude. Dlouhodobě se spekuluje o odchodu ministryně obrany Vlasty Parkanové ze zdravotních důvodů. „Sbalené věci“ už má ale údajně ministr kultury Václav Jehlička.

  • 153Diskuse