Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Voda je zpět. Čeká se na sinice

Česko

K boji sloužilo sucho, mráz i vápno, teď se uvidí, jak moc přehrada zezelená

BRNO Hladina Brněnské přehrady se po roce vrátila na svou normální výšku. A blíží se okamžik pravdy: zda se do tradičního špenátového odstínu zbarví i její voda.

Ukáže se, zda rok trvající upuštění nádrže mělo alespoň částečný smysl. Jestli pomohl pokus přehradu po vzoru starých rybníkářů „letnit“, tedy nechat sucho, mráz i rostliny po celý rok působit na obnažené břehy s bahnem, navíc posypaným vápenným hydrátem.

Povodí Moravy nyní pod argumenty odborníků a rozbory vzorků posuzuje další chystané práce a jejich rozsah. Vodohospodáři mají v ruce i platné povolení na použití vybraných druhů chemikálií – zatím je však naplno nevyužili.

Část ekologů poukazuje na nekoncepčnost. „Mám v ruce tři studie, které říkají, že připravené postupy mají velmi krátkodobý efekt. Spíš to potvrzuje obavy, že může jít o drahý experiment,“ poznamenal Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. Upozornil, že pražský městský soud stále nerozhodl o jejich žalobě, kterou napadli povolení užívání chemikálií.

„Hlavní řešení je čistá voda na přítoku, neřešit to chemikáliemi. Je třeba vybudovat a zkvalitnit čistírny odpadních vod v okolí Svratky,“ opakuje Patrik. Dodává však, že často užívanou chemikálii známou jako PAX-18 krajský úřad stejně nepovolili, a připomíná, že její neškodnost vůči živočichům ve vodě není jednoznačně prokázána. Práce pokračují, i když už hladina stoupla Potápěči v následujících dnech začnou na dně přehrady ukotvovat základy aeračních věží, které by měly vodu provzdušňovat. „Budou to takové betonové patky, k nimž se upevní již vyráběné konstrukce,“ popsal jeden z potápěčů Radek Jančar. Provzdušňování vody by mělo ztížit životní podmínky pro sinice. Změní se i rybí osádka v přehradě – bude v ní více dravých ryb, které se nerýpají ve dně a neuvolňují tak živiny pro sinice. Načasování jednotlivých kroků bude záviset na výsledcích průběžného monitoringu stavu nádrže a na aktuálních klimatických podmínkách.

Vodohospodáři mapují zdroje znečištění Povodí Moravy, do jehož správy přehrada patří, nyní čeká na podobné analýzy provzdušňování a testy látek k ošetření přitékající vody. Podle mluvčí podniku Jany Kučerové zpracují dokument, v němž posoudí znečištění vod v celém povodí nad přehradou. Právě to evropsky uznávaný expert na sinice Blahoslav Maršálek od začátku označuje za hlavní problém k řešení. Průtok vody v Brněnské přehradě je příliš vysoký na to, aby zabrala jen čištění usazenin a práce v samotné nádrži. A bez vybudování čističek v ceně stovek milionů korun budou další opatření jen dočasná.

Projekt na čištění Brněnské přehrady získal před rokem finanční podporu z evropských fondů ve výši zhruba 160 milionů korun. Kritici připomínají, že využití dotací znamená, že zlepšení musí trvat několik let, jinak bude muset Povodí Moravy peníze na připravená opatření vrátit.

Lidé se vracejí, aby viděli napuštěnou přehradu Astejně jako se vloni vypuštěná nádrž stávala cílem víkendových procházek Brňanů, nyní se pro změnu přicházejí desítky lidí podívat na napuštěnou nádrž. „Přijde mi to neuvěřitelné, že je to jako předtím. Hlavně ale doufám, že to všechno bude mít nějaký smysl a že se znovu budeme moci v přehradě koupat,“ řekla Martina Smolková, která se na hrázi procházela i s dcerou. Na návrat hostů se těší i stánkaři na březích a také hrad Veveří, kterému loni kvůli vypuštěné nádrži výrazně ubylo návštěvníků.

Upuštění přehrady ale mělo i další důvod. Vodohospodáři při něm odtěžili malou část nánosů ze dna. Současně snížená hladina umožnila opravu technologie hráze, výměnu turbíny v ní a vybudování nového přístaviště lodní dopravy. Ta letos nezahájí provoz jako tradičně v dubnu, ale až 8. května.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!