Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Vodňanští vědci vrátí jesetery na jižní Moravu

Česko

VODŇANY Vědci z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity ve Vodňanech, kteří se snaží o záchranu jeseterů, včera provedli umělý výtěr tohoto ohroženého druhu ryb. Počty jeseterů v přírodě dramaticky klesají a hrozí jejich vyhynutí. Některé z rybiček, které vědci takto ve Vodňanech získají, mohou ještě letos obohatit řeky Moravu a Dyji, kde se dřív jeseter malý hojně vyskytoval.

Vodňanské pracoviště je jedním z mála ve světě, které umí řízenou reprodukcí získávat potomstvo jeseterovitých ryb. Množstvím zkoumaných druhů je největší v ČR. Cílem umělého chovu je tam hlavně další výzkum.

„Jeseterovité ryby jsou na světě od dob dinosaurů, tedy nějakých 160 až 180 milionů let, a přitom je u nich stále ještě velmi mnoho neznámého,“ zdůraznil vedoucí rybí líhně David Gela.

Jeseteři doplatili právě na zájem lovců, kteří si je oblíbili kvůli masu a zejména kaviáru. Nyní se už v českých volných vodách vyskytují jen sporadicky, a to pouze jeseter malý v řekách Morava a Dyje. Dostával se tam z Dunaje, výstavba přehrad ho však zastavila. Jeseterům vadilo i znečištění vody - její kvalita se ale nyní zlepšila natolik, že by se tento rybí druh mohl opět uchytit a dál se rozmnožovat.

Ústav proto vytvořil ve spolupráci s rybářstvím v Pohořelicích na Moravě projekt, jehož cílem je navrátit populaci jesetera malého do povodí zmíněných řek. Pro získání jiker používají rybáři speciální jemný řez o délce 1-2 cm, jímž proříznou vejcovod a rukama vytlačí jikry do misky. Je to podle nich nejšetrnější metoda, kterou do nedaleké Hluboké nad Vltavou přivezli asi před 15 lety odborníci z Ruska. Jihočeši ji dál rozšiřují mezi své kolegy doma i ve světě, protože takto malá rána se rybě snadno zahojí.

Autor: