19. dubna 2010 16:16, aktualizováno  16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vojáci zabili dva hlavní vůdce irácké Al-Káidy, tvrdí premiér Málikí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vůdce irácké odnože Al-Káidy abú Ajúb Masrí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce irácké odnože Al-Káidy abú Ajúb Masrí | foto: Reuters

BAGDÁD Irácký zpravodajský tým zabil dva hlavní vůdce domácí odnože teroristické organizace Al-Káida. Oznámil to dosluhující premiér Núrí Málikí, kterého citovaly světové agentury. Informaci už potvrdila i americká armáda.

"Smrt těchto dvou teroristických lídrů je devastující ranou pro celou Al-Káidu v Iráku", píše se v prohlášení amerických bezpečnostních sil.

Podle Málikího zabili vojáci v sobotu při operaci v oblasti jezera Tartar severně od Bagdádu šéfa samozvaného Islámského státu v Iráku abú Umara Bagdádího a vůdce irácké odnože Al-Káidy abú Ajúba Masrího. Oba patří v Iráku k nejhledanějším teroristům.

Málikí ukázal fotografie obou údajně zabitých teroristických vůdců a řekl, že americká armáda provedla testy DNA k potvrzení jejich totožnosti.

Potřetí prohlášen za mrtvého
Prvním vůdcem irácké Al-Káidy byl abú Músá Zarkáví. Po jeho smrti převzal nástupnictví v organizaci Masrí. Irácké úřady Masrího už dříve dokonce dvakrát prohlásily za mrtvého, pravdivost této informace se ale nikdy nepotvrdila.

Loni v dubnu oznámila irácká televize také dopadení a zatčení Bagdádího, o němž ovšem irácké úřady rovněž v minulosti několikrát informovaly, že byl zabit nebo zatčen. Tyto zprávy se ale později vždycky ukázaly jako falešné.

Americké armáda dokonce v červenci 2007 tvrdila, že Bagdádí nikdy neexistoval. Byla to prý fiktivní osoba vymyšlená Al-Káidou.

Reuters, ČTK
Najdete na Lidovky.cz