Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vojenský speciál s ostatky zabitých vojáků přistál v Praze

Afghánistán

  13:37aktualizováno  17:48
PRAHA - Při úterním sebevražedném útoku v afghánském Bagránu zahynuli čtyři čeští parašutisté. Letecký speciál jejich ostatky přepravil ve čtvrtek do Česka. Letadlo dosedlo na kbelské letiště krátce po půl druhé, na letišti proběhl i krátký pietní akt za účasti premiéra, prezidenta a ministra obrany. Na vojenském letišti jsou i pozůstalí vojáků.

Vojenský kaplan Petr Fiala pak přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt zakončila státní hymna. foto: MAFRA - Michal Šula

Smuteční pochod zahrála Ústřední hudba Armády České republiky, během něj přenesla čestná stráž čtyři rakve zahalené do české vlajky z vládního speciálu na černou látku potažené katafalky.

Následně vojenský kaplan Petr Fiala pronesl smuteční řeč a přečetl žalm ze Starého zákona. Poté kapela zahrála smuteční hudbou a po státní hymně čestná stráž naložila ostatky do aut pohřební služby. Pietnímu aktu přihlížely desítky lidí.

Po ceremonii odvezly rakve s těly vojáků pohřební vozy do Ústřední vojenské nemocnice, kde se podle armádních nařízení musí uskutečnit jejich pitva. Až poté převezmou ostatky rodiny, které rozhodnou o způsobu jejich pohřbení.

Pohřeb vojáků

Armáda rodinným příslušníkům už nabídla uspořádání vojenského pohřbu. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla zatím žádná z rodin vojenský pohřeb neodmítla. Pohřby by se mohly konat v příštím týdnu nebo na počátku dalšího týdne.

Pietě kromě Zemana přihlížel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a náčelník generálního štábu Petr Pavel. Po jejím skončení prezident kondoloval přítomným příbuzným mrtvých vojáků.

"Je pouze jeden horší návrat vojáka do vlasti, a to když se vrátí beze cti. Ti vojáci, kteří se dnes vrátili, se rozhodně se ctí vrátili," poznamenal po pietě Pavel. Dodal, že i když nyní u něj převažuje smutek a pocit ztráty, tak zároveň cítí hrdost a úctu k padlým i ostatním vojákům sloužícím v Afghánistánu.

Premiér Bohuslav Sobotka označil padlé vojáky za „novodobé české hrdiny.“ Společně s ním se smutečního aktu účastnil i prezident Miloš Zeman, který už dříve uvedl, že smrt českých vojáků nebyla zbytečná.

Vojenský speciál z Afghánistánu odletěl v ranních hodinách. Naložení rakví do letadla podle Pavla doprovázela podobná ceremonie jako v Praze, a to i za účasti koaličních vojáků včetně velitele celé mise. "Vnímám to jako ocenění práce našich vojáků a zároveň jako výraz úcty," dodal generál.

Čtvrtá operace těžce zraněného vojáka

Těžce zraněný voják, který přežil sebevražedný atentát, mezi tím prodělal již čtvrtou operaci v nemocnici v afghánském Bagrámu. Jeho převoz zatím není aktuální, mluví se o deseti až čtrnácti dnech, které bude muset ještě strávit v Afghánistánu. I pro něj pak poletí speciál.

"Prodělal čtvrtou náročnou operaci. Musím říct, že ten voják prokazuje extrémní odolnost, protože vydržel tolik, co by stačilo na několik lidských životů. Jeho stav je nadále velice vážný, ale stabilizovaný a vykazuje známky zlepšení," řekl novinářům náčelník generálního štábu Pavel.

Na počest českých vojáků se ve čtvrtek v poledne po celé České republice rozezněly sirény a kostelní zvony. Na mnoha místech v zemi jsou vlajky svěšené na půl žerdi.

Chrudimští výsadkáři zřídili účet na pomoc rodinám padlých vojáků

Příslušníci 4. brigády rychlého nasazení zřídili účet, který má pomoci rodinám vojáků padlých v Afghánistánu. Peníze by měly pomoct i těžce zraněnému vojákovi a jeho rodině, sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Na zřízení účtu se podílejí vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi a ze 41. mechanizovaného praporu z Žatce, odkud padlí vojáci byli.

"Smyslem sbírky je finančně pomoci rodinám, které přišly o své blízké a živitele rodin, a to zejména než bude moci být poskytnuta finanční pomoc českého státu," uvedla Růžičková. Číslo účtu je 44665522/0800, variabilní symbol 916.

Autoři: