Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Vyberte si dobrý čaj

Česko

Udělejte si pohodlí, stočte se do křesla a usrkávejte čaj! Při chladných večerech zahřeje, v létě osvěží. Poradíme vám, kde čaje nakupovat a jak s nimi zacházet.

Naše první rada zní: Ochutnávejte! Vyznat se v nabídce čajů v regálech supermarketů je asi tak náročné jako projít zarostlým labyrintem. Když už je složení čaje uvedeno, moc nenapoví. „Do supermarketů se dodávají zejména pytlíkové čaje. Nejdůležitější je nízká cena a aby to barvilo,“ říká Petra Bochenková z pražské Dejvické čajovny. „Tento čajový prach je sice opravdu levný, ale rozhodně se o něm nedá říci, že by byl kvalitní,“ dodává. Neznamená to ale, že si z obchodu nutně musíte přinést pouze toto nevábné čajové barvivo. „I v obyčejném supermarketu se dá koupit opravdu dobrý čaj, musíte ale přesně vědět, který to je. Mnohdy totiž nenapoví ani cena,“ radí Bochenková. Vaší jedinou šancí je tak zkoušet, ochutnávat, hodnotit a pamatovat si, které čaje chutnaly jak vylouhované dědečkovy trepky a které vás naopak potěšily a pohladily na duši.

Daleko lépe pořídíte v čajovnách a ve specializovaných obchůdcích s čajem, třeba v síti Dobrých čajoven. Proto vyrazte za odborníky a najděte si svoji oblíbenou čajovnu. Ta pravá je ta, kde se vám věnují, čaje vám chutnají a můžete důvěřovat obsluze. Velkou výhodou je také to, že nabízený čaj můžete nejdříve ochutnat. Navíc si popovídáte s obsluhou o druzích čaje a získáte cenné rady, jak čaj připravit.

Hledejte proto čajovnu, ve které se budete cítit dobře. Nakupujte tam, kde za pultem stojí opravdový znalec čaje, a ne pouze nějaký brigádník. A především: je třeba se vyhýbat čajovnám, které prodávají kokakolu či pivo.

Když už máte vybráno Nakoupený čaj byste měli v co nejkratší době spotřebovat. Při správném skladování se sice nikdy nezkazí, ale samozřejmě ztrácí na kvalitě. Čaj uchovávejte na tmavém, suchém místě v dobře uzavřené, nejlépe skleněné nádobě, aby nemohl pojmout pachy od ostatních potravin.

Pamatujte, že i ten nejlepší čaj můžete pokazit při přípravě. Například na uvaření japonských čajů je již zapotřebí velkých zkušeností, jinak budete výsledkem zklamáni. Čaj nesmíte spařit příliš horkou vodou a zvlášť ty sáčkové nenechte příliš dlouho louhovat. Z čajových lístků by se vylouhovalo příliš mnoho tříslovin a nápoj by byl trpký.

Doba louhování také ovlivňuje podíl kofeinu. Když necháte čaj ve vodě dvě minuty, bude kofein obsažen v maximální míře, neboť se ještě nerozloží třísloviny.

Není čaj jako čaj Čaj se rozděluje na čtyři základní typy: bílý, zelený, oolong a černý. Všechny pocházejí ze stejné rostlinky – Camellia sinensis. Bílý čaj se sklízí jako první, ještě předtím, než se pupeny rozvinou. Ostatní čaje se vyrábějí z rozvitých čajových lístků a mezi sebou se liší způsobem zpracování. Čajové lístky na černý čaj se fermentují (nechají se na vzduchu zavadnout), oolong je fermentovaný jen částečně a zelený vůbec.

Bílý čaj představuje ten nejjemnější a nejznamenitější druh čaje. Dřív byl tak vzácný a výjimečný, že ho směli popíjet jen čínští císaři. Nálev z bílého čaje je světlý a vyniká lahodnou chutí – znalci jej považují za opravdovou delikatesu mezi čaji.

Japonský zelený (senča). Nejrozšířenější druh zeleného čaje má smaragdově zelené lístky se svěží, lehce trávovou vůní. Nálev je bledě zelenavé až žlutozelené barvy, jemné květinové vůně a chladivé, jen v náznaku hořké a svíravé chuti, která později na jazyku sládne. Je ideální pro celodenní popíjení i pro speciální příležitosti.

Zelený ve tvaru perel. Tento čaj je zážitkem od otevření sáčku až po poslední polknutí. Lístky se ručně rolují a často se k nim přidává květ jasmínu. Samotný čaj je lehký, svěží a s výraznou vůní.

Oolong – polofermentovaný zelený čaj se v Číně často označuje jako čaj modrozelený, polozelený či žlutozelený. Oxidace zasáhne pouze okraje čajových lístků, ty se pak suší za vyšších teplot – občas se to projeví v jejich někdy až připečené chuti.

Orange pekoe. Černý čaj vyrobený z čajových lístků, které vyrostly nejblíže výhonku. Čaje tohoto druhu jsou proto těmi nejkvalitnějšími a chuťově nejvýraznějšími.

Darjeeling, černý čaj původem z úpatí Himálaje, je světovou špičkou. Vyrábí se z vyzrálejších lístků a znalci ho cení pro plnou, osvěžující a originální chuť a výrazné aroma. K jedinečné chuti přispívá i vysoký obsah tipsů – výhonků z vrcholu větvičky.

Assam – výrazný, trpký a osvěžující černý čaj z Indie. Je tím pravým pro všechny, kdo milují silný čaj zjemněný kapkou mléka. Ostatně pěstování čaje v Ásámu prosadili Britové.

Keemun je červený čínský čaj (přestože na krabičce často uvidíte označení „černý“). Těšit se můžete na červenohnědý nápoj bohaté a výrazné chuti s tóny medu. Říká se, že keemun spolu s darjeelingem a cejlonským čajem patří do trojky nejaromatičtějších čajů světa.

Jak vidno, čaj se může pro znalce stát zdrojem pravého gurmánského potěšení – a to nejen ve své tekuté podobě. Přinášíme vám originální recept na dezert s čajovou příchutí.

Muffiny Earl Grey Doba přípravy 10 minut + 45 minut louhování a 25 minut pečení.

1. čtvrt litru plnotučného mléka zahřejte a přiveďte těsně pod bod varu. Sejměte z plamene a vložte do něj 6 sáčků čaje Earl Grey, zakryjte a nechte 45 minut louhovat. Zahřejte troubu na 200 °C.

2. Smíchejte 280 g hladké špaldové mouky, 120 g třtinového cukru, 2 lžičky jedlé sody, 1 lžičku prášku do pečiva a 1 lžičku soli. V míse lehce prošlehejte 1 velké vejce, pak vešlehejte 90 g másla, rozpuštěného a zchladlého, 130 g jogurtu, 3 lžíce medu a nakonec ochucené mléko. Zamíchejte vařečkou a rychle vmíchejte moučnou směs.

3. Naplňte do forem, pečte cca 25 minut, aby špejle vycházela skoro čistá. Nechte 10 minut zchladnout na mřížce ve formě a pak 5 minut bez ní. Snězte do 24 hodin nebo zmrazte na 2 měsíce.

Pro všechny milovníky muffinů jsme v květnovém čísle časopisu Apetit připravili hned deset receptů na slané i sladké muffiny, těšte se na minibábovky nejen s čajem, ale i s mákem, malinami, čokoládou nebo cheddarem a slaninou.

***

Příprava čaje KROK ZA KROKEM

1.

Uvařte vodu (neměla by projít varem víc než jednou). Mezitím zahřejte čajovou konvičku: nalijte do ní horkou vodu a nechte ji v ní stát nebo s konvičkou kružte tak, aby voda zahřála stěny. Vodu vylijte.

2.

Do vyhřáté konvičky nasypte čaj. Černý čaj můžete zalít právě uvařenou vodou, polozelené čaje neboli oolongy vodou o teplotě 80– 95 °C, zelené a bílé čaje vodou teplou 60–80 °C.

3.

Délka louhování ovlivňuje barvu, chuť i složení čaje. Kratším louhováním se uvolní kofein a jemné aroma, nestačí se však vylouhovat třísloviny a další účinné látky. Delší louhování přinese plnější chuť, u nekvalitních čajů ale můžou vyniknout pachutě a nedostatky.

4.

Černé čaje se v průměru louhují 2–6 minut, oolongy 4–8 minut. Zelený a bílý čaj, který můžete zalít víckrát, se při prvním nálevu louhuje podle množství lístků 2–6 minut, při každém dalším se zvyšuje teplota vody (o 5–10 °C) a doba louhování (o minutu).

TWININGS Čínský černý čaj má výrazné aroma a skvělou chuť. Lady Grey je lehčí alternativa klasického čaje Earl Grey, má jemnou příchuť citronů, pomerančů a bergamotu. V balení je 50 sáčků a stojí 129 Kč, koupíte ve vybraných obchodech. LONDON Ať už si vyberete příchuť černého rybízu nebo jakoukoli jinou chuťovou kombinaci, se značkou London Fruit & Herb Company prostě nemůžete sáhnout vedle. Balení dvaceti sáčků koupíte běžně v obchodech, stojí okolo 60 Kč. CLIPER Jemný bílý čaj s příchutí malin v biokvalitě je skvělým osvěžením, ať už ho vypijete horký, nebo studený. Balení o 25 sáčcích stojí 79 Kč a koupíte ho v některých obchodech asijských trhovců nebo si ho můžete objednat na www.tonybennett.cz. MATE Největší výběr čajů najdete vždy v čajovně. Mezi nejoblíbenější patří určitě směs bylin maté. Silný odvar, který dosladíte medem či přírodním cukrem, vás zaručeně postaví na nohy. Balení 50 g stojí 40 Kč. REVOLUTION Úžasně voňavé nerozdrcené čajové lístky a další příchutě jsou balené do hedvábně nylonových sáčků. V jednom balení je 16 sáčků a stojí 216 Kč. Koupíte například v pražské Culinarii nebo on-line na www.revolutiontea.cz. TEA FORTÉ Čaje Tea forté patří mezi absolutní špičku po chuťové i designové stránce. Čajové lístky jsou baleny do malých pyramid zakončených stopkou s lístečkem. Balení dvou čajových sáčků koupíte třeba v Potten&Pannen za 129 Kč.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!