16. listopadu 2008 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výbuch plynu v Hradci zabil jednu ženu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Hasiči, požár, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči, požár, ilustrační foto | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Pětipodlažním domem v centru Hradce Králové dnes ráno otřásl výbuch, podle prvních odhadů se jednalo o explozi plynu. Hasiči našli v troskách jednu oběť, třiatřicetiletou ženu. Šest zraněných, tři děti a tři dospělé, odvezli záchranáři do nemocnic v Hradci Králové a Praze.

Výbuch zranil tři děti ve věku jeden rok, osm a 11 let. Mají lehká až středně těžká zranění, řekl zástupce ředitele královéhradecké zdravotní záchranné služby Jiří Mašek. Podobná zranění mají i další dva dospělí. V nejvážnějším stavu je sedmaosmdesátiletý muž, kterého s popáleninami převezl vrtulník do popáleninového centra v Praze Vinohradech.

"Stav muže je velmi vážný, utrpěl popáleniny 2. až 3. stupně na 88 procentech těla. Udržujeme ho v umělém spánku," řekla mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková.

Hasiči společně s kynology dopoledne prohledávali poškozené byty v domě. Výbuch nejvíce zasáhl byt v přízemí a 1. patře, ve kterém bylo nutné železnými podpěrami zajistit propadlé stropy a odstraňovat trosky. Kusy rámů oken a skleněné střepy jsou rozesety desítky metrů od místa exploze, výbuch také poškodil další okna v okolí.

"Na místě je přes pět desítek hasičů, kteří musí zasahovat v dýchacích přístrojích, protože na místě je mnoho prachu," řekla během zásahu mluvčí hasičů.

Hradecký primátor Otakar Divíšek podobné neštěstí ve městě nepamatuje. Město na místo přistavilo autobus, ve kterém se lidé a záchranáři mohli ohřát, nabídlo také pomoc psychologa. "Město lidem ze zasažených bytů poskytne náhradní ubytování, o osudu domu rozhodne statik," řekl primátor. Podle něj by radnice mohla také jednat o případné půjčce pro obyvatele poškozeného domu, který vlastní sdružení vlastníků.

Mluvčí Východočeské plynárenské Luboš Falhaur potvrdil, že v domě má firma odběrná místa zemního plynu. "Na místě jsou naši technici. Vše zjišťujeme. Příčiny neštěstí zatím neznáme," řekl Falhaur. Podle něj dnešní neštěstí neovlivnilo dodávky plynu do dalších částí Hradce Králové.

ČTK, Lidovky.cz
  • 19Diskuse