Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Vyhnali auta od elektrárny

Česko

Na Dlouhé Stráně pojede jen autobus, a to nejvýše osmkrát denně

LOUČNÁ NAD DESNOU K přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně už lidé nebudou smět jezdit ve vlastních automobilech. A mohou si za to vlastně sami: Ochranáři zvedli varovně prst právě kvůli tomu, kolik jich k vodní nádrži jezdilo.

Elektrárna se stala natolik navštěvovanou, že ochránci přírody spolu s energetiky začnou příliv turistů regulovat. Roční návštěvnost přečerpávací elektrárny dosahuje šedesáti tisíc lidí. Ti projdou informačním centrem, prohlédnou si vnitřek elektrárny a zamíří na deset kilometrů dlouhou strmou cestu k její horní nádrži. Další tisíce turistů navštíví nádrž neorganizovaně. Ať už pěšky, nebo na kole. Přímo kolem nádrže vedou turistické trasy, stejně jako trasy pro cyklisty.

Ochránci ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky navíc dovolili výjezd k nádrži jen osmi autobusům za den. „Byl tam hluk a permanentní provoz,“ říká ochranář Jindřich Chlapek Energetici na omezení nakonec přistoupili „Dospěli jsme k závěru, že musíme snížit počet aut pohybujících se v chráněné oblasti a zároveň zachovat návštěvnost elektrárny,“ tvrdí Zdeněk Saturka ze společnosti ČEZ, která unikátní elektrárnu provozuje. ČEZ už ve výběrovém řízení určil olomouckou firmu, která bude autobusovou přepravu k elektrárně a nádrži zajišťovat. Exkurze pro dospělého má vyjít zhruba na stokorunu. Průvodce, které rovněž zajistí firma, čeká speciální školení a také psychologické testy.

Kdo se bude chtít od prvního dubna příštího roku vydat vzhůru k nádrži pomocí motoru, bude muset přesednout do předem připraveného autobusu. Podle starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka se může stát, že omezení pro turisty se negativně odrazí na ekonomické situaci obce. Ta je totiž na turistickém ruchu, a tím částečně i na elektrárně, poměrně závislá. V obci s 1800 obyvateli je 1500 turistických lůžek a funguje tam nejméně patnáct hotelů a restaurací. „Podnikatelé se o elektrárnu velmi zajímají, přináší jim zisk,“ upozorňuje místní starosta.

Ochranářům se zájem o elektrárnu příliš nelíbí I podle Jindřicha Chlapka z jesenické správy je elektrárna hned po Ovčárně druhým nejnavštěvovanějším místem hor. „Lidi bohužel tak nepřitahuje ani údolí Bílé Opavy nebo Rejvíz,“ lituje ochranář. Sám k obdivovatelům díla nepatří. „Je to jizva. Kvůli asfaltové cestě k nádrži se rozpadly části lesa a stavba díla byla jednoznačně devastací životního prostředí,“ kritizuje elektrárnu ochranář.

Tisíce lidí, kteří elektrárnu navštěvují, ji však většinou vnímají jako unikátní technické dílo. Nádrž na hoře Mravenečník je velká jako devět fotbalových hřišť. Z jejích břehů je za dobrého počasí detailně vidět okolní hory včetně Pradědu. Okolí nádrže si kromě turistů a cyklistů oblíbili i in-line bruslaři.

Plány na unikátní elektrárnu Dlouhé Stráně vznikaly v šedesátých letech, stavět se začala v roce 1978 a v osmdesátých letech byla stavební činnost utlumena. O dostavbě se definitivně rozhodlo v roce 1989, přečerpávat ohromné množství vody začala v roce 1996.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...