Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

VÝLET: Okolo lesních velikánů k vodopádu

Česko

Naučná stezka Terezino údolí je přírodovědně zaměřená, dozvíme se zde především zajímavosti o stromech - jak našich domácích, tak o těch, které byly vysazeny z nejrůznějších důvodů.

Pod obcí Nové Hrady, v údolí říčky Stropnice, založil hrabě Jiří Buquoy pro svou manželku Terezii ve druhé polovině 18. století přírodně krajinářský park. Dnes je toto území státem chráněnou přírodní památkou.

Různé porosty a louky jsou propojeny volnými průhledy. Vše je doplněno romantickými stavbami. Mimo domácí stromy najdeme i dřeviny dovezené z různých částí světa. Podobně byly vysazeny i cizokrajné rostliny, některé můžeme spatřit dodnes. Při zakládání parku byly využity i některé již vzrostlé stromy. Setkáme se zde s buky a zejména duby, jejichž stáří se odhaduje na stovky let. I jejich vzrůst je impozantní. O tom, že původní zde byly dubové lesy s přimíšenými dalšími listnatými stromy, svědčí výskyt různých bylin. Naopak jehličnaté stromy jsou zde výsledkem práce lesníků.

Úprav parku se účastnila i Terezie Buquoyová. Nechala zde vybudovat lázně, které pojmenovala po svém otci Václavovi. Před budovou, vybavenou rokokovým nábytkem, byl zřízen bazének. Dřevěná stavba působí v parku naprosto přirozeně. Dnes se nazývá Lázničky.

Některé stavby již patří minulosti. Modrý dům, který se tak nazýval podle nápadné modré střechy, je dnes pouhou zříceninou.

V romantických parcích bývalo zvykem stavět různé jeskyně, hrobky a zříceniny. Zdejší park má unikátní umělý vodopád. Voda ze Stropnice je vedena náhonem do rybníčku, který slouží jako vodní rezervoár. Odtud teče tak, aby padala ze skály. Zejména v zimě je na zamrzlý vodopád, složený ze stovek ledových rampouchů, nádherný pohled.

O autorovi| Text a foto Karel Drábek

Autor: