Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Výroba skla není mlýnek na prachy, říká Zdeněk Lhotský

Zdeněk Lhotský

UKONČENO

Jméno Zdeňka Lhotského je dnes známé spíš za hranicemi České republiky. Sklář, designér, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, držitel mnoha ocenění a čerstvě i jeden z nominovaných na Czech Grand Design. Proslavily ho hlavně ohromné skleněné plastiky a interiérové realizace. Jeho práce jsou zastoupeny v Uměleckoprůmyslovém muzeuv Praze, Moravské galerii v Brně i mnoha zahraničních sbírkách a jeho studio v Pelechově realizuje skleněné objekty výtvarníkům z celého světa. Jakou má české sklo budoucnost? A co pro něj znamená slovo design?

položených otázek: 18 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (9.1.2013 13:07) Anonym
Co je ze skla pro tebe nej?... autor?
ODPOVĚĎ (9.1.2013 20:29)
Milý anonyme, nejradši mám první lisovaná skla, to je pro mě absolutně nedostižná královská disciplína ve skle, sklo, které ještě nese drobné nedokonalosti té technologie a neuvěřitelnou živelnost, cítím z něj pach uhlí a generátorů, spáleného oleje, potu, železa, shnilé vody a síry, ještě jako učeň jsem tu atmosféru malinko zažil ve Světlé nad Sázavou. To má pro mě kouzlo největší, pozdější lisované sklo už začínalo ztrácet na té řemeslné jedinečnosti a umělecky začínalo být dost průšvih, obzvláště u nás v 70.tých letech, přestože je dnes hodně populární, zvláště u designérů. Dnes je lisované sklo taková nuda, že ho často lze velice těžko rozeznat od skla ručního. Mám hrozně rád ruční nápojové sklo, třeba mexické, na kterém je vidět každý dotek skláře. Nebo ručně vyráběné lahve, naprostá labuž. Mezi absolutní vrcholy technologicky ale patří výroba tabulového skla FLOAT, http://www.youtube.com/watch?v=dw7623hu7wM to je fakt mazec. Těžko představitelné rozměry, naprostý úlet. Nebo automat na lahve Owens. Naposledy jsem ho viděl v Mexico City a fakt nezklamalo. Je to jak symfonie dirigovaná šíleným dirigentem. Dodnes nese atmosféru filmu Metropolis. http://www.youtube.com/watch?v=Ifa0U9vF6ds , nebo http://www.youtube.com/watch?v=LUF_5zrFG9c Nedávno se mi dostalo do ruky video z výroby skla v Indii, mimochodem, skoro celé je to o výrobě tzv. benglí, které byly dlouhá leta stabilní vývozní artikl jablonecka: http://www.youtube.com/watch?v=dPjDUXz0Fe8 To je dost velké maso, podmínky, za kterých se to tam odehrává jsou pro nás asi nepředstavitelné i na počátku 20. století. Obecně mě okolnosti vzniku skla baví více, než hotový produkt, kdo si jednou spálí pazoury o sklo a pracuje s ním v živém stavu, nikdy to ze sebe už nedostane, je to naprosté uhranutí.
OTÁZKA (9.1.2013 13:28) epilepsy
Dobrý den, před 3 lety jsem u Karlových Varech viděl výstavu mladých studentů, kde hlavní prim hrály recyklované materiály (např. části lahví použité jako šperky). Myslíte, že i takováto může být jedna z budoucích cest českého skla? Děkuji.
ODPOVĚĎ (9.1.2013 20:29)
Budoucí podoba českého skla může být jakákoliv, je to jedno, hlavně aby nebyla sebestředná, nudná a nabubřelá, jak tomu je často dneska. Recyklace skla v uměleckém šperku asi přírodu nezachrání, může být ale hezký symbol a stimul nového myšlení. Můj děda říkával: „šetři od sirky.“, také nešlo o způsob jak zbohatnout, ale o princip.
OTÁZKA (9.1.2013 16:29) richard preisler
ahoj zdenku, budes jeste delat vitraze nebo kovove plastiky? grafiku? richard
ODPOVĚĎ (9.1.2013 20:30)
Drahý Richarde, co budu ještě dělat nevím, rozhodně ale to, co mě bude bavit když zbude čas a zbytek to, co mě bavit nebude, ale udělat se musí. Na podzim jsem udělal bleskově dvě velká okna, ani jsem si nestačil všimnout pořádně, jak to vzniká a najednou to bylo.