Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Výrobci léčiv přijdou o miliardy

Česko

Patentová ochrana mnoha výnosných léků letos skončí a velké firmy zatím nepřišly s jejich nástupci

PRAHA Tento rok bude pro výrobce léků Pfizer téměř krizový. S koncem letošního listopadu přijde o zisky v hodnotě 10 miliard dolarů ročně. V té době totiž vyprší patentová ochrana velmi výnosného léku Lipitor, který se používá proti vysoké hladině cholesterolu. Informaci přinesl deník The New York Times.

Nejde přitom o jedinou farmaceutickou společnost, která čelí takovému výpadku příjmů. Tento rok vyprší licence deseti medikamentům, které firmám ročně zajišťovaly až 50 miliard dolarů.

Ke slovu se tak dostanou výrobci generik, tedy léků, které mají stejnou účinnou látku, jsou ale mnohonásobně levnější.

Již dnes jsou na 75 procentech receptů v USA napsány levné náhražky. Situace by mohla využít i česká Zentiva, která se zaměřuje výhradně na generika.

„Počet těchto léků v portfoliu chceme navyšovat. Nemohu ale uvést, co budeme vyrábět, to je strategická informace,“ uvedla mluvčí Zentivy Eva Chaloupková.

Pro spotřebitele jde sice o dobrou zprávu, jelikož v lékárnách zaplatí méně, z dlouhodobého hlediska ale hrozí problémy.

Nejsou nové léky

Farmaceutický průmysl totiž obecně zažívá těžké časy. Za posledních deset let se sice objem financí na vývoj zdvojnásobil na 45 miliard dolarů ročně, firmy ale nedokázaly přijít s léky vhodnými pro masové využití a výzkum neslaví velké úspěchy.

U slibného vývoje léku na Alzheimerovu chorobu od Pfizeru se objevily potíže, společnost Merck zastavila testování léku proti srážlivosti kvůli přílišné krvácivosti. Američané proto již uvažují o zřízení speciální agentury pro vývoj léčiv. Do projektu chtějí investovat miliardu dolarů.

Pokud přece jen vědci přijdou s novými medikamenty, často nejsou schváleny zdravotnickými komisemi. Naposledy Japonsko zakázalo prodej léků Prevenar od Pfizeru a ActHIB od Sanofi-Aventis.

Oba slouží jako vakcína proti zánětu mozkových blan a jejich aplikace byla spojována se smrtí čtyř malých dětí.

Podle posledních informací nebyla žádná spojitost prokázána, nicméně zákaz prodeje těchto léků bude platit minimálně do 8. března, kdy budou zveřejněny výsledky expertní komise.

Výrobci léků se usilovně snaží najít si nový zdroj příjmů. V posledních dvou letech proto velké firmy skupovaly specializované podniky a snaží se těžit z dosavadních výzkumů, celkem šlo o akvizice za 175 miliard dolarů.

Například francouzská skupina Sanofi-Aventis, mimo jiné vlastník české Zentivy, koupila americkou Genzyme. Ta má v ruce eso v podobě léku Campath, který pomáhá při léčbě leukemie nebo roztroušené sklerózy.

Další strategií je zaměřit se na rozvíjející se trhy, jako jsou Čína, Brazílie nebo Indonésie. Zde ale firmy mohou narazit na regulace, které cenu léků uměle snižují.

Autor: