3. dubna 2008 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vzducholoď z Brna pokoří svět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ivan Trifonov (vlevo) a Brian Jones. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Trifonov (vlevo) a Brian Jones. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO V balonu se vznášel nad všemi kontinenty, přeletěl oba póly i Saharu. Teď si třiašedesátiletý Rakušan Ivan Trifonov troufá na cestu kolem světa v unikátní vzducholodi. O její výrobu se postarají Brňané – otec a syn Kubíčkové, kteří provozují třetí největší balonářskou firmu na světě. Trifonova na cestě možná doprovodí další dobrodruh – Brit Brian Jones, který v horkovzdušném balonu kdysi jako vůbec první obletěl svět.

„Narodil jsem se, žiju a umřu jako dobrodruh,“ řekl včera v Brně vitální Trifonov, který přišel s výrobci konzultovat svůj záměr. „Říkal jsem si, co dělat dál. Napadlo mě jít ve Vernových stopách,“ zdůvodnil Rakušan svůj nápad. S balonem si kvůli rozmarům počasí zeměkouli obletět netroufá, vsadil proto na speciální vzducholoď, která bude naplněna heliem a horkým vzduchem.

Svou misi plánuje Trifonovův tým zahájit vzletem v Londýně za jeden až dva roky. Na stejném místě chce za 365 dní přistát. Nechystá se přitom pokořovat žádné rekordy, ale poznávat lidi a pod vlajkou spojených národů šířit poselství míru. Oceán dobrodruzi překonají na lodi, na souši je bude jistit záložní tým s tunami heliových lahví.

Několik lahví nezapomene přibalit ani posádka. „Bude to vodka a whiskey – jako závaží,“ doplnil s úsměvem Trifonov. Nevyloučil, že na palubu přizve i svého konzultanta. „Začal jsem jako poradce, možná skončím jako pilot,“ připustil šedesátiletý Jones.
pal, Lidové noviny