Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Webber ukončil čekání na výhru

Red Bull triumfoval doublem i při Velké ceně Německa * McLaren vylepšil monopost, výsledky však ne

NÜRBURGRING/PRAHA Dosavadnímu neotřesitelnému vládci této sezony formule 1 - stáji Brawn GP - vyrostla konkurence. Po dvojitém vítězství Red Bullu před třemi týdny ve Velké Británii se dvojice Mark Webber - Sebastien Vettel radovala z doublu i včera.

Zatímco v Silverstonu zvítězil Vettel, včera si oba role prohodili. Australan Webber si tak připsal premiérový triumf v osmé sezoně svého působení v F1. „Chtěl jsem vyhrát už v Silverstonu, ale když jsem tady byl nejlepší v kvalifikaci, věděl jsem, že mám velkou šanci. Je to pro mě skvělý den,“ prohlásil. Webbera nezastavila ani penalizace projetí boxovou uličkou, kterou byl potrestán za kolizi na startu s vedle sebe jedoucím Brawnem Rubense Barrichella. Ten se poté dostal do čela, v dalším průběhu závodu se však potýkal s technickými problémy, a Webber si tak mohl v poklidu dojet pro vítězství.

Ferrari poprvé na „bedně“ Na třetím místě dojel Felipe Massa, který tím zajistil Ferrari premiérové umístění na stupních vítězů v této sezoně. „Už se mi po stupních vítězů stýskalo. Byl to fantastický závod s výbornou strategií týmu. Je to motivace pro další práci pro zbytek šampionátu,“ oddechl si Brazilec Massa. Vedení v šampionátu si s přehledem udržel Jenson Button z Brawnu.

V dobrém nebude na Nürburgring vzpomínat stáj McLaren. Během tréninků zajížděl úřadující mistr světa Lewis Hamilton i jeho kolega Heiki Kovalainen překvapivě dobré časy. Zlepšení v dosud mizerné sezoně předvedli i v kvalifikaci, když Hamilton skončil pátý a Kovalainen šestý.

„Tým odvedl fantastickou práci. I chlapi v továrně tvrdě pracovali, abychom měli co nejdříve nové díly, které nám pomohly k úspěchu,“ pochvaloval si Hamilton.

Ihned po startu závodu se Hamilton dostal do čela, po lehkém kontaktu s Webberem mu však praskla pneumatika a anglický pilot musel do boxů. To pro něj znamenalo konec nadějí na úspěch - dojel až na osmnáctém místě.

„Je to škoda, auto bylo silné a získali bychom s ním body,“ povzdechl si šéf týmu Martin Whitmarsh. „Prvních pár set metrů vypadalo slibně,“ dodal lakonicky šéf Mercedesu Norbert Haug.

Kovalainenovi se také povedl start, když se vypracoval až na třetí pozici. Jenže poté už jenom ztrácel a do cíle dorazil až osmý.

Velká cena Německa byla zřejmě derniérou Francouze Sébastiena Bourdaise v týmu Toro Rosso. Nahradit by ho měl devatenáctiletý nováček Jaime Alguersuari, který loni vyhrál britské formule 3.

Výsledky: 1. Webber (Austr./Red Bull) 1:36:43,310 (prům. rychlost: 191,598 km/h), 2. Vettel (Něm./Red Bull) -9,252, 3. Massa (Braz./Ferrari) -15,906. Pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Button 68 b., 2. Vettel 47, 3. Webber 45,5. Pohár konstruktérů: 1. Brawn GP 112, 2. Red Bull 92,5, 3. Toyota 34,5.