Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

WEISS: Útěk dopředu se nekonal

Názory

  7:28
To, že vláda platí za reformy, že vládní strany jsou vždy trestané v krajských volbách, jak říká premiér a další vládní činitelé, je jistě pravda. A předseda ODS by mohl ještě dodat, že nepomohla ani její kampaň, která vsadila na opakování neosvědčeného modelu útěku od politiky a doufání v přežití – zřejmě důsledek nevyhubitelného doufání ve velké koalice. To ale není pravda celá, neboť v politice je důležité nejen to, co se dělá, ale taky to, co se nedělá.

Petr Nečas a Miroslav Kalousek ve sněmovně. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vláda má už dlouho signály, že hospodářství skomírá víc, než by muselo, že stagnace je věcí nálad a očekávání. S reputací fiskální odpovědnosti, kterou si vláda vybudovala, si premiér s ministrem financí mohli dovolit říci: vnímáme, že reformy nedávají ekonomice ten růstový impulz, jaký jsme chtěli.

ČTĚTE TAKÉ:

Budeme se scházet s podnikateli, se zakladateli start-upů, s lidmi z terénu. Protože víme, že vládnutím se člověk nevyhnutelně uzavírá do bubliny a potřebuje pohled zvenčí. Kdyby vláda dala najevo, že je ochotna korigovat kurz, mohla upoutat pozornost něčím jiným než jen škrty a skandály (které ve skutečnosti nesvědčí o rostoucí korupci, nýbrž naopak o tom, že se s ní něco dělá).

Mohla, ale neudělala, protože pojímá ekonomickou politiku jako formu pokání. A vykoupení stále nepřichází. Takže koriguje – ale až když je u zdi, nedobrovolně a po výprasku. A to ještě tak, že ustoupí od zvýšení DPH v základní sazbě, ale ne ve snížené, kde je nejvíce nezbytného zboží. Snad aby naštvala co nejvíc lidí a populistickým kritikům co nejvíc usnadnila práci. A to, že Nečas najednou změnu stabilizačního balíčku nepovažuje za blízkou politické debilitě, ale naopak upozorňuje, že je třeba reflektovat, že se vládní většina zmenšila, si nejvíc vychutná hádejte kdo?

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...