Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Wilhelm Wagenfeld: Stolní lampa (1924)

Česko

Osobní detail

Lampa je světelnou korunou psacího stolu. Bez ní je stůl jako bez pána, teprve její přítomností vychází najevo, kdo za ním sedí. Vztah mezi lampou a jejím uživatelem má být přitom intimní, klidný a důvěrný, jako s tichou ženou, která muže neruší, když si chce u stolu číst nebo si prohlížet mapy.

Lampa, kterou v roce 1923 navrhl tehdy čtyřiadvacetiletý výtvarník Wilhelm Wagenfeld, je matkou moderních lamp, ikonou funkcionalistického svítidla a posvátným předmětem designu 20. století. Vznikla v dílnách výmarské umělecké školy Bauhaus, ve které se spojilo vizionářství revoluční moderny s důrazem na to, že umělec má v první řadě ovládat řemeslo, neboť jeho dílo má v prvé řadě sloužit. Představu, jak má činnost v dílnách vypadat, zformuloval v roce 1922 zakladatel školy Walter Gropius: učňové se svými mistry mají pracovat na návrzích, které budou jednoduše sestavitelné, standardizované a snadno průmyslově vyrobitelné. Mají mít samozřejmě estetické kvality, ale hlavně musí být účelné: na židli se má dobře sedět, z čajové konvice se bude dobře nalévat čaj a stolní lampa má dobře stát a vydávat příjemné světlo. Lampa sestává ze tří částí: okrouhlý stojan, metalový nebo také skleněný tubus se žárovkou a baňkovitý kryt z mléčného skla. Dále šňůrkový spínač, který se lehce klimbá podél, a samozřejmě šňůra, která je v klasickém provedení potažená textilií. Vše je to okouzlujícím způsobem jednoduché, prosté a přitom dokonalé.

Člověk se do ní zamiluje na první pohled, Já jsem na ni okouzlen hleděl na výstavě k devadesátému výročí založení Bauhausu letos na jaře ve Výmaru. V muzejním shopu prodávali její důstojné repliky za 300 eur. Snad se do nich seženou úsporné eurožárovky.

Autor: