21. listopadu 2008 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z loupeže století obviní člena Berdychova gangu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Půta.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Půta. | foto: ČTK

PRAHA Údajný člen Berdychova gangu Tomáš Půta je podezřelý z účasti na takzvané loupeži století, při níž bylo v září 2002 při přepadení auta bezpečnostní služby v Praze 6 uloupeno 153 milionů korun. Žalobci podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové požádají Irsko, aby jej vydalo k případnému trestnímu stíhání i pro tento trestný čin.

Irský soud letos Půtu vydal k trestnímu stíhání do Česka pouze kvůli skutkům spjatým s činností gangu. Za účast na několika loupežích má jít na 10 let do vězení.

"Irsko bude požádáno o rozšíření důvodů vydání obviněného v souvislosti s
loupeží na Evropské (ulici)," řekla Zenklová bez dalších podrobností. Pokud irská strana vyhoví, lze předpokládat, že Půta bude kvůli loupeži obviněn. Policisté jej totiž zatím nemohou stíhat za něco, pro co nebyl vydán.

Půtův obhájce Jaroslav Ortman řekl, že tento krok čekal. "Můj klient popírá jakoukoli účast na loupeži století. Je mi jasné, že policie má zmapován řetěz osob, kteří se podle ní na loupeži podíleli, ale tvrdím, že Půta do tohoto okruhu nepatří," prohlásil advokát. "Proč by dělal v Irsku stavebního dělníka, když by měl přístup k tolika penězům z Čech," dodal.

Půta se podobně vyjádřil již před časem. "Kdybych tolik peněz sebral, tak
přece nekopu krumpáčem a neházím lopatou v Irsku, ale ohřívám se někde na sluníčku," řekl deníku Právo.

Česko se na irskou stranu v případě Půty neobrátí jenom kvůli takzvané loupeži století. Žádost zašle i Obvodní soud pro Prahu 5, který řešil pět let starý případ brutálního útoku na posádku pražské záchranné služby, kterého se Půta podle pravomocného verdiktu účastnil. Soudy mu za to v
minulosti vyměřily dvouletý nepodmíněný trest. Česko požádá Irsko o vydání
Půty k trestnímu stíhání i kvůli únosu a vraždě podnikatele Václava Skaly,
jehož tělo policie dodnes nenašla.

Středočeský krajský soud začátkem října v poslední části rozsáhlého procesu s takzvaným Berdychovým gangem poslal Půtu na deset let do vězení za účast na několika loupežích. Ortman již dříve řekl, že s verdiktem nesouhlasí a podá proti němu odvolání. Obžaloba v této části procesu popisuje více než deset skutků. Jde především o loupežná přepadení podnikatelů či kamionů. Ve většině případů se členové gangu podle spisu vydávali za policisty, když používali policejní uniformy či pozměněné policejní průkazy. Některým z obětí podle obžaloby způsobili vážná zranění.
Půta s dalším údajným členem gangu Marošem Šulejem do letošního května pobývali v irské vazbě. Oba byli v roce 2006 zadrženi v Irsku na základě eurozatykače. Dublinský soud je letos vydal k trestnímu stíhání do Česka.

Rozhodnutí se ale týkalo pouze skutků, kterými se zabýval středočeský
krajský soud. Policie kauzu loupeže na Evropské koncem loňského roku odložila, protože se nepodařilo najít pachatele. Kriminalisté při pětiletém vyšetřování podnikli na 3000 kroků, kterými se chtěli na stopu lupičů dostat. Výslechy stovek lidí ani informace z podsvětí však tehdy k obvinění někoho konkrétního nevedly.

Vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, která právě odvážela ze
Citibank a dalších objektů peníze, přepadli na Evropské třídě v Praze 6
dopoledne 16. září 2002 podle dřívějších informací nejméně tři muži. Lupiči
byli ozbrojeni a měli výbušninu. Dva z nich byli oblečeni v uniformách
zásahové policejní jednotky, jeden byl bez masky, druhý měl přes hlavu
pletenou pruhovanou kuklu. Třetí byl v civilu a na hlavě měl karnevalovou
masku s gumovým obličejem. Na místě činu stála také bílá felicie s černým
nápisem POLICIE. Při přepadení nebyl nikdo zraněn.

Práce pachatelů loupeže století byla podle policie velice profesionální.
Zřejmě věděli, že převážené bankovky nejsou nijak označené, a proto se
nemuseli obávat, že je policie vypátrá ve chvíli, kdy začnou utrácet. Také
útěk z místa činu byl perfektně naplánován. Pachatelé zmizeli i s obrněným
vozem a posádkou. U nádrže Jiviny peníze naložili do tmavého vozidla VW
Golf, kterým odjeli. Dodávku zanechali i s posádkou u nádrže. V okrese
Beroun za obcí Nenačovice policie později Golf nalezla. Lupiči pravděpodobně peníze přeložili do stříbrné dodávky a Golf zapálili. Větší škodu způsobili pouze pachatelé takzvané krádeže století, při které bylo loni 1. prosince z areálu bezpečnostní agentury G4S ukradeno 500 milionů korun. Hlavním aktérem krádeže byl podle vyšetřovatelů zaměstnanec
G4S František Procházka, po kterém se stále pátrá.
ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz