3. prosince 2008 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z medvěda si asi ukrojí na trávníky i varhany

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 54Diskuse
Zprava premiér Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (vzadu). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zprava premiér Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (vzadu). | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Tři týdny před Štědrým dnem začali poslanci porcovat medvěda a chystat dárky pro své regiony. Při dnešním druhém čtení státního rozpočtu na příští rok přednášeli své návrhy na přesuny peněz do různých investic. Peníze by měly sloužit třeba na opravy školních jídelen, kostelů, varhan i na umělé trávníky pro fotbalisty. Sněmovna nakonec propustila návrh rozpočtu do závěrečného čtení.

Ministr financí Miroslav Kalousek sice řekl, že musí respektovat vůli
sněmovny, poslance ale nabádal, aby peníze na tyto akce nebrali z povinných výdajů státu.

Školy, kostely, fotbalové hřiště a prevence AIDS
Například sociální demokrat Josef Smýkal požádal o 14 milionů na obnovu základní školy ve Slavičíně na Zlínsku nebo o 13,5 milionu pro základní školu v Zubří na Vsetínsku. Jeho stranická kolegyně Hana Šedivá navrhla přesunout z vládní rozpočtové rezervy 6,5 milionu korun na rekonstrukci kuchyně a jídelny v základní škole ve Studénce na Novojičínsku. Poslanec KSČM Karel Šidlo chce z vládní rezervy uvolnit peníze na umělý trávník pro chebské fotbalisty. Čtyři miliony by rád získal na opravu kostela svatého Martina v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku. Návrhy ale podávali i koaliční poslanci. Například Eva Dundáčková (ODS) přišla například s návrhem na přesun 2,5 milionu korun na stavební úpravy v mateřské škole v Příbrami. Lidovec Ludvík Hovorka navrhl odebrat z rozpočtu ministerstva obrany 200 milionů korun. Z nich by mělo jít kromě jiného 100 milionů korun do Institutu postgraduálního vzdělávání lékařů a 50 milionů na prevenci šíření nemoci AIDS.

S největším návrhem na přesun peněz ale přišel poslanec a místopředseda vlády Petr Nečas (ODS), který chce dát 2,7 miliardy korun na platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Chce je vzít z kapitoly ministerstva dopravy a ze státního dluhu..

Poslanci v rozpočtovém výboru vybrali zhruba šest stovek žádostí o dotace v celkovém objemu 1,8 miliardy korun. Pokud poslanci rozpočet v závěrečném čtení schválí, schválí i tyto dotace.

Lidovky.cz, ČTK
  • 54Diskuse