Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Z Poháru UEFA zbyla jen trofej

Česko

Fotbalová soutěž doplatila na klesající popularitu, po osmatřiceti letech ji nahrazuje Evropská liga

PRAHA Byl to zápas, na který by i po třiceti letech všichni nejraději zapomněli. Až na Luďka Macelu.

Psal se rok 1978 a do konce utkání druhého kola Poháru UEFA na půdě anglického Evertonu zbývaly tři minuty. Dukla Praha prohrávala 0:2, když Macela dorazil přímý kop do branky a nečekaně snížil. Téměř z brankové čáry.

„Dodnes všem vyprávím o té krásné bombě levačkou ze čtyřiceti metrů,“ směje se Macela. „Byl to ale důležitý gól, vždyť jsme nakonec slavně došli až do čtvrtfinále,“ vyhrkne současný šéf rozhodčích při vzpomínce na Pohár UEFA.

Soutěže, která po včerejším finále v Istanbulu mezi Šachtarem Doněck a Werderem Brémy po 38 letech zmizela v propadlišti dějin.

Už od příští sezony totiž Pohár UEFA nahradí Evropská liga - soutěž, která se od té původní neliší jen názvem a logem, ale i systémem, centrálním prodejem reklamních práv i jednotným míčem.

Nejlepší byla Slavia Zůstanou jen vzpomínky a trofej pro vítěze. Stříbrný pohár, vyrobený v roce 1971 v Miláně, budou vítězové zvedat nad hlavu dál. Tedy zvedat - s 15 kilogramy a 65 centimetry na délku jde o nejtěžší a největší fotbalový pohár v Evropě.

Dosud si ho potěžkalo šest českých fotbalistů, ale žádný tuzemský klub se jím pyšnit nemůže. „Tehdy v roce 1978 jsme ale měli tým, který měl na to, aby Pohár UEFA vyhrál,“ tvrdí Zdeněk Nehoda, tehdejší útočník Dukly.

Pražský klub přešel přes Vicenzu, Everton a Stuttgart až do čtvrtfinále, jenže tam narazil na Herthu Berlín. V roce 1984 stejný úspěch zopakovala Sparta a za dalších sedm let i Sigma Olomouc. Největšího úspěchu však dosáhla až v roce 1996 Slavia.

Tým Františka Cipra tehdy ve slavném dvojzápase vyřadil ve čtvrtfinále AS Řím a nestačil až v semifinále na Bordeaux. „Tehdy za ně hrála teprve vycházející hvězda Zidan. Setkání s ním mám v paměti nejvíce,“ vzpomíná tehdejší záložník Slavie Radek Bejbl.

Chudý příbuzný Ligy mistrů Kdyby Slavia stejný úspěch zopakovala nyní, byla by to senzace, ale v Evropě by to nevzbudilo takový ohlas. „Tehdy to bylo jiné, Pohár UEFA měl jiný zvuk. Teď všichni upírají pozornost k Lize mistrů,“ srovnává Karel Poborský.

V tom se shodují všichni. Zahrát si soutěž, která vznikla v roce 1971 ze zaniklého Poháru veletržních měst, byla původně mnohem prestižnější událost než dnes.

„Mistr hrál Pohár mistrů evropských zemí a ti další šli do Poháru UEFA. Jenže dnes v něm hrají páté, šesté nebo sedmé kluby z domácích soutěží. Tehdy tam byly kvalitnější týmy a úroveň poháru byla vyšší,“ souhlasí i Macela.

Pohár UEFA doplatil na expanzi prestižnější Ligy mistrů - vedle nablýskané milionářské soutěže připomínal ušmudlanou popelku. Velkoklubům se účast v něm nevyplatila a fanoušky nelákala.

„Pohár UEFA byl dlouhé roky skvělou soutěží, ale v poslední době trochu trpěl ve stínu Ligy mistrů. Teď dostane nový impulz,“ prohlásil generální sekretář UEFA David Taylor. Klíčem k úspěchu Evropské ligy má být propracovaný marketing, který zafungoval u Ligy mistrů. V praxi se o tom už v létě přesvědčí i tři české kluby.

***

Pohár UEFA v číslech

Nejúspěšnější kluby Tři vítězství Juventus Turín (1977, 1990, 1993), Inter Milán (1991, 1994, 1998), Liverpool (1973, 1976, 2001) Dvě vítězství Borussia Mönchengladbach (1975, 1979), Tottenham (1972, 1984), Feyenoord Rotterdam (1974, 2002), IFK Göteborg (1982, 1987), Real Madrid (1985, 1986), Parma (1995, 1999), Sevilla (2006, 2007) Nejlepší střelci 1. Dieter Müller - 29 gólů (Kolín, VfB Stuttgart, Girondins Bordeaux) 2. Henrik Larsson - 28 gólů (Feyenoord, Celtic, Helsingborgs IF) 3. Alessandro Altobelli -25 gólů (Inter Milán, Juventus) 4. Jupp Heynckes - 23 gólů (Borussia Mönchengladbach) České kluby v Poháru UEFA Dukla Praha, Sparta Praha, Baník Ostrava, Bohemians Praha. Zbrojovka Brno, Sigma Olomouc, Vítkovice, Slavia Praha, FK Teplice, Drnovice, Jablonec, Slovan Liberec, Mladá Boleslav, Viktoria Žižkov, Příbram Čeští vítězové 2009 - Tomáš Hübschman (Šachtar Doněck) 2008 - Radek Šírl (Zenit Petrohrad) 2001 - Patrik Berger, Vladimír Šmicer (FC Liverpool) 1997 - Radoslav Látal, Jiří Němec (Schalke)

Autor: