26. dubna 2010 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z potopené ropné plošiny uniká ropa. Skvrna je velká jako Hongkong

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Havarovaná plošina v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havarovaná plošina v Mexickém zálivu | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Tisíc barelů ropy denně uniká do oceánu z ropného vrtu v místě ropné plošiny, která v úterý na středu explodovala v Mexickém zálivu. Skvrna se za pouhé dva dny zvětšila 25x, teď je přibližně velká jako Hongkong a směřuje k pobřeží amerického státu Louisiana. Pokud se tam dostane, bude to podle odborníků znamenat ekologickou katastrofu velkých rozměrů.

"Jedná se o 1000 barelů ropy, které denně unikají z vrtu v hloubce 1500 metrů," uvedla Mary Landry z americké pobřežní stráže. Likvidaci ekologické katastrofy komplikuje špatné počasí, píše britský list The Times.

Už v pátek úřady zastavily pátrání po 11 dělnících, kteří z plošiny Deepwater Horizon patřící společnosti Transocean zmizeli beze stopy.

Havarovaná plošina vzdálená zhruba 70 kilometrů od pobřeží se v pátek potopila do moře. Příčina havárie není známá, ale odborníci mají za to, že byla způsobena lidskou chybou, jak tomu obvykle bylo při podobných neštěstích na ropných plošinách v minulosti.

V okamžiku výbuchu bylo na těžební plošině 126 dělníků. Sedmnáct bylo při výbuchu zraněno a vrtulník je dopravil do nemocnice. Čtyři zůstávají ve vážném stavu. Přibližně stovka dělníků se ve středu dostala na pobřeží v záchranných člunech.

Exxon Valdez

Exxon Valdez ztroskotal 24. března 1989 na pobřeží Aljašky v zálivu prince Williama s plným nákladem ropy. Při katastrofě uniklo do moře přes 40 tisíc tun ropy. Šlo o jednu z největších ekologických katastrof zaviněných člověkem na světě.

Podle odhadů měla nehoda za následek smrt 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22 kosatek a miliardy jiker lososů a herinků. Ropa také znečistila celé pobřeží a zapříčinila zničení většiny planktonu v oblasti.

Likvidace následků se účastilo více než 11 tisíc lidí. Stála asi dva miliady dolarů. Havárie také způsobila ekonomický kolaps nedalekého na rybolovu závislého města Cordova.

Zdroj: wikipedia.org

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz