Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za léky na tlak pacienti příští týden doplatí víc

Česko

PRAHA Státní ústav pro kontrolu léčiv pokračuje v kompletní revizi úhrad, které za léky platí zdravotní pojišťovny. Úspory z veřejných peněz mají podle posledních odhadů dosáhnout tří miliard ročně. K 1. květnu totiž začnou platit změny, které přinesou k dosavadním úsporám dalších 565 milionů korun. Pacienti to v prvních dnech poznají na vlastních peněženkách. Než se firmy přizpůsobí a sníží ceny, respektive než lékárny prodají staré dražší zásoby, budou nemocní platit víc. Nejvíc se to týká léků na vysoký tlak ze skupiny beta-blokátorů s dlouhodobým účinkem nebo fibrátů pro pacienty s velmi vysokou hladinou tuku v krvi.

„Je to pokračování významné úhradové skluzavky,“ řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Česko se tak začíná řadit mezi evropské země, ve kterých pojišťovny platí za jednotlivé léky nejméně.

Na druhou stranu Česká lékařská komora kritizuje lékový ústav, že tyto úspory neprovedl mnohem dříve. Podle zákona totiž měla revize všech skupin léků proběhnout už v roce 2008, kdy byl nový systém zaveden. Lékový ústav očekává, že vše dokončí do konce letošního roku.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv neplní povinnosti uložené zákonem a zdravotnictví kvůli tomu přichází o miliardy,“ kritizuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Pokud se dnes ministerstvo zdravotnictví a lékový ústav chvástají slibem, že s dvouletým zpožděním splní část úkolu, který jim uložil zákon dokončit již v roce 2008, lze takové jednání stěží označit jinak než za drzost,“ hřímá Kubek. Lékový ústav ale upozorňuje, že zákonný termín nebylo možné dodržet. Beneš naznačil, že se u některých léků nyní snížily úhrady tak razantně, že je až podezřelé, jak byly ty původní určeny. „Ten rozdíl nejde vysvětlit žádným slušným způsobem,“ ilustruje Beneš na příkladu léků na léčbu Ménierova syndromu. Za ně platily pojišťovny 260 korun, nově 77 korun.

Dříve o tom, kolik se z veřejných peněz za léky zaplatí, rozhodoval bez nutného odůvodnění ministr zdravotnictví na základě doporučení kategorizační komise. Proces tradičně provázela podezření z úplatkářství. „V novém systému není místo ani pro gram korupce. To je něco, co není ve státní správě obecně obvyklé,“ dodává Beneš.

***

Co zdraží

Vyšší doplatky hrozí v několika týdnech od 1. května hlavně u beta-blokátorů s dlouhodobým účinkem, které užívají pacienti s vysokým tlakem. Pojišťovny na nich za rok ušetří 380 milionů korun, jejich platby klesnou v průměru o polovinu.

Také u skupiny léků na léčbu vysoké hladiny tuků v krvi pojišťovny ušetří, a to ročně 35 milionů korun. Pacientům hrozí vyšší doplatky, ovšem v průměru jen o několik procent.

Významně se sníží také příspěvek pojišťoven na léky na Ménierovu chorobu, která se projevuje závratěmi a hučením v uších. I na ni ovšem je plně hrazený lék.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...