18. prosince 2008 8:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabraňuji řádění poslanců

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 292Diskuse
Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Julínek | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Jediné rozumné? Snížit roční limit poplatků na 3000 korun, tvrdí v rozhovoru pro LN Tomáš Julínek.

* LN K jakým ústupkům ohledně poplatků jste teď ochoten? 
Nejde o ústupky. Budu jen administrovat „samotvorbu“ poslanců. Hlavním úkolem je udržet koalici a zároveň hlídat úroveň návrhů, aby to byl celek, který mi umožní informovat o tom, co způsobí ve zdravotnictví. A snažit se zabránit největším škodám. Bylo načtených dvacet pozměňovacích návrhů, ze kterých bude určitá komise za mé přítomnosti vybírat.

* LN Máte nějaké mantinely, za které podle vás jít nejde? 
Budu ještě stále spoléhat na odpovědnost poslanců. Budu s nimi hovořit o finančních dopadech a o tom, co výjimky způsobí zdravotnictví. Zdůrazňuji, že rezervy, které jsme ve zdravotním pojištění vytvořili, jsou opravdu jen na krytí poklesu příjmů v roce 2009. Jestliže někdo do toho systému více zasáhne a navíc, což je daleko důležitější, nebudou prohlasovány koaličně dojednané nové zákony, tak české zdravotnictví na konci roku 2009 a v roce 2010 zažije krizi, která bude naprosto zbytečná.

* LN Znamenalo by odpuštění poplatků dětem do 15 let menší finanční riziko pro zdravotní systém než jiné návrhy? 
Odmítám komentovat jednotlivé návrhy. Jsem schopen být u toho, když se bude kompletovat koaliční dohoda. Nejsem ale v tomto případě autor kompromisů. Vytváří si je poslanci sami. Zaútočili na zdravotnictví, na jeho stabilitu. Budu se snažit, aby dopady jejich řádění byly co nejmenší.

* LN Vy byste na systému poplatků v současnosti nic neměnil? 
Jediná reakce, kterou bych po vyhodnocení systému poplatků považovat za rozumnou, by bylo snížení ročního limitu poplatků na 3000 korun. Nenarušilo by fungování systému. To ale záleží na souvislostech, jaké změny projdou.

* LN Je z finančního hlediska pro zdravotnictví menší riziko odpustit poplatky dětem do 15 let než seniorům? 
To ano. Máme to u jednotlivých skupin spočítané. U dětí do 15 let by to znamenalo výpadek příjmů z poplatků přes 400 milionů korun ročně.

  • 292Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!