Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Začal čas refinancování hypoték

Česko

Letos končí fixace hypotečního úvěru desítkám tisíc obyvatel Česka * Firmy se chystají na boj o klienty

PRAHA V letošním roce bude o nových úrokových sazbách vyjednávat první vlna klientů z hypotékově silných ročníků. Této situace se snaží využít i poradce na refinancování, společnost HypoShop. Ta si včera v Praze otevřela první kamennou pobočku specializující se pouze na refinancování hypoték.

„Letos skončí fixace historicky největšímu množství lidí,“ řekl Milan Roček, šéf makléřské společnosti Hyposervis. Ta je sesterskou firmou HypoShopu. Podle odhadů obou firem by v letošním roce měla skončit fixace hypoték u zhruba 40 tisíc klientů. Celkový objem hypoték, o jejichž podmínkách by se mělo letos znovu vyjednávat, by se měl pohybovat kolem 100 miliard korun.

„Desítky tisíc lidí letos zažijí úrokový šok, který nemusí být jen v řádu desetin, ale i celých procentních bodů,“ říká Ondřej Roček, jednatel a spoluzakladatel HypoShopu. V letošním roce totiž končí třía pětileté fixace ze silných ročníků 2004 a 2006. Tehdy byly úrokové sazby jedny z nejnižších, a proto velká část klientů obdrží od své banky nabídku s mnohem vyšším úrokem, než jaký měli doposud.

Navíc je podle Ondřeje Ročka na českém trhu poměrně běžné, že banky nabízejí stávajícím klientům při změně fixace horší podmínky než novým, které se snaží nalákat. „Myslím, že tato praxe na českém trhu nesporně existuje,“ potvrzuje trend Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus. Podle něj je to důsledek málo flexibilního bankovního trhu v Česku, kde jsou klienti svým bankám velmi věrní. „Banky vědí příliš dobře, že se o klienta nemusí bát, protože migrace tu není tak vysoká,“ vysvětlil Hatlapatka.

Dalším faktorem, který bude v letošním roce tlačit na vyšší nabídky úrokových sazeb, je zpřísnění podmínek pro udělování hypoték. Mnoho bank již například neposkytuje hypotéky na plnou hodnotu nemovitostí. Nejnověji k tomuto kroku přistoupila tento týden Komerční banka. Již dříve k omezení stoprocentních hypoték přistoupila Česká spořitelna, Raiffeisenbank a GE Money Bank.

„Bude stále více přibývat klientů, kterým končí fixace hypotéky, na kterou by v dnešní době již nedosáhli,“ řekl Hatlapatka. V těchto případech se podle něj budou banky snažit předejít zvýšenému riziku právě vyšším úročením hypotéky. Současný ekonomický vývoj tak může pro podstatnou část klientů znamenat významný nárůst reálných nákladů na splácení hypoték. Podle HypoShopu by se náklady na splácení hypotéky mohly zvýšit o 25 až 30 procent. „Jedinou radou pro klienty je nehodit to za hlavu a vyjednávat s bankou o nových podmínkách. Banka vždy něco nabídne a vždy je možné si vyjednat lepší podmínky,“ řekl Hatlapatka. Pokud však lidé nebudou s nabídkou své banky spokojeni, mohou si hypotéku převést ke konkurenci.

A právě hledáním nejvýhodnějších nabídek na trhu se zabývá HypoShop. Pro lidi je tam konzultace a vyřízení refinancování zdarma. Firma se zatím nechystá otevřít pobočky v jiných regionech, ale budoucí expanzi zcela nevylučuje. V současnosti HypoShop ve spolupráci s místními developery a pojišťovnami připravuje nový typ pojištění neschopnosti splácet hypotéku. „Během měsíce by měl být tento produkt hotový,“ řekl Ondřej Roček. Jako dárek při prodeji nových bytů by měl za klienta zaplatit pojištění na celou dobu fixace developer.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...