Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Začíná rok Martinů

Česko

Přesvědčit naše i zahraniční publikum o tom, že máme v Bohuslavu Martinů národního skladatele, jehož díla stojí za to znát, chce iniciativa nazvaná Martinů Revisited. Zahrnuje koncerty, festivaly, výstavy, operní inscenace, nahrávky i tanečně-pedagogický projekt.

PRAHA Ve dvouletí 2009-2010 by měla být hudba Bohuslava Martinů přítomna na všech významných českých i světových scénách. Příležitostí k tomu je padesáté výročí úmrtí skladatele, který se narodil v Poličce v roce 1890 a většinu života strávil v zahraničí.

Iniciátorem a jedním z koordinátorů projektu je ředitel Institutu Martinů Aleš Březina, ale tým složený z ředitelů všech našich hlavních hudebních institucí - orchestrů a festivalů - spolupracuje už od roku 2004, kdy se připomínalo sto let od úmrtí Antonína Dvořáka. Společně též připravoval mozartovské oslavy dva roky nato a před sebou má velké oslavy mahlerovské, které poběží v letech 2010 a 2011. Aby nedocházelo k dublování repertoáru, podělily se pražské orchestry o bohaté dílo Martinů takto: Česká filharmonie provede zásadní orchestrální skladby, mimo jiné komplet šesti symfonií; orchestr FOK se ujme díla koncertantního (tj. pro sólové nástroje s orchestrem), SOČR nastuduje vokálně symfonická díla. Zapojí se také festival Pražské jaro. „Máme možnost uvést finančně náročnější projekty, jako jsou kantáty, a rovněž pozveme k provedení zahraniční sólisty. Dílo Martinů chceme postavit do hudebně historického kontextu jeho současníků i skladatelů, k nimž vzhlížel - a tím byl například další jubilant Joseph Haydn,“ řekl dramaturg festivalu Antonín Matzner.

Novinka s Koženou Projekt Martinů Revisited zahájí už příští týden ve čtvrtek světová premiéra Tří fragmentů z opery Julietta, jejichž partitura byla objevena nedávno. Taktovky se ujme znalec české hudby Charles Mackerras, part Julietty zazpívá Magdalena Kožená. Vstupenky na oba dva večery České filharmonie jsou už rozebrány, ale Supraphon z nich pořizuje nahrávku.

Není samozřejmě jediná, která v roce Martinů vyjde. „Chystáme kromě vydání řady reedic natočit První violoncellový koncert s Jiřím Bártou a Pražskou komorní filharmonií, čerstvě jsme pořídili snímek hornisty Radka Baboráka a jeho ansámblu,“ vyjmenoval zástupce Supraphonu Matouš Vlčinský některé z chystaných alb.

Pozoruhodné operní dílo Bohuslava Martinů přiblíží pražské i brněnské Národní divadlo. Už v únoru 2009 se v Redutě odehraje představení složené z jazzové jednoaktovky Slzy nože a baletů Kuchyňská revue a Podivuhodný let. 27. března uvede Janáčkovo divadlo premiéru Julietty inscenačního týmu Daniel Dvořák - Jiří Nekvasil. Národní divadlo zahájí sezonu 2009/10 Eposem o Gilgamešovi pod taktovkou nového šéfdirigenta Tomáše Netopila. K inscenaci Her o Marii se sejdou Jiří Bělohlávek a ředitel opery ND Jiří Heřman. Premiéra se uskuteční na konci října 2009.

Zajímavou aktivitou, která svým významem přesáhne čistě hudební akce, je Špalíček: na tento zpívaný balet Bohuslava Martinů budou tančit profesionálové spolu s dětmi ze sociálně znevýhodněných rodin. Vše se již nacvičuje s živou hudbou (Pražská komorní filharmonie, dirigent Jakub Hrůša) a zároveň zaznamenává kamerou Olgy Sommerové. Premiéra se odehraje v Kongresovém centru v polovině června 2009. Jiný nápad, jak přiblížit hudbu Martinů nejmenším, měl Český rozhlas. „Malí pianisté z mnoha zahraničních zemí dostali noty s instruktivními skladbičkami. Každý z nich jednu natočí spolu s komentářem ve svém rodném jazyce,“ uvedla Dagmar Henžlíková a dodala, že už přicházejí první nahrávky.

Seznam všech akcí projektu Martinů Revisited, které inicioval nebo jen zaznamenal, je průběžně aktualizován na webových stránkách www.martinu.cz nebo www.czechmusic.org.

***

Bohuslav Martinů

(1890 Polička-1959 Liestal u Basileje) Studoval na pražské konzervatoři (vyloučen pro nedbalost) a u Josefa Suka. Roku 1923 odešel do Paříže, bral lekce u A. Roussela a žil na volné noze. Po vypuknutím 2. světové války emigroval do USA, poslední desetiletí strávil ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Je autorem baletů, oper, kantát, koncertů, symfonií, písní, komorních i klavírních děl.

Autor: