Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Záhrobská dumá o malém glóbu

Česko

PRAHA Pouhé dva dny zbývají Šárce Záhrobské do první vážné zkoušky v poolympijské sezoně.

Českou lyžařskou královnu čeká v rakouském Söldenu úvodní obří slalom Světového poháru. Aneb tradičně předsunutá ouvertura.

Pro bronzovou dámu z vancouverské olympiády bude mít tahle zkouška poměrně důležitý význam. Poprvé se totiž prezentuje se startovním číslem na sjezdařské kombinéze coby svěřenkyně Pavla Šťastného. Nového trenéra, který ji na jaře převzal do své péče víceméně po jejím rozchodu s otcem. „Obřák v Söldenu beru víceméně jen jako rozdýchání na sezonu,“ nechala se slyšet Záhrobská s úsměvem na tváři.

„Jakýpak rozdýchání, tenhle obřák pojedeš naplno,“ reagoval na její hlášku Šťastný.

Záhrobská září na ledových svazích především ve slalomu, z něhož má všechny medaile ze světových šampionátů, a navíc se v něm letos protancovala ke stupňům vítězů na olympijských hrách.

Obří slalom zase bere víceméně jen jako řekněme doplněk, z něhož dosud žádnou zásadní vědu nedělala. Ostatně nejvýmluvněji hovoří v tomhle příměru čísla. V seriálu Světového poháru skončila Záhrobská v minulé sezoně ve slalomu pátá, zatímco v obřím slalomu až na 43. příčce.

V obřím slalomu vidí trenér značné rezervy Nicméně právě na zlepšení obřího slalomu pod vedením nového trenéra začala intenzivně pracovat.

„Předpokládám, že se Šárka ve slalomu posune ještě o něco výš,“ plánuje Šťastný. „Podle mého názoru v něm ještě zdaleka maxima nedosáhla. A co se týče obřáku, uvidíme. Každopádně bychom se rádi i v něm zlepšili. Rezervy v něm má značné.“

Záhrobská tvrdí, že ji blížící se vykročení do Světového poháru nechává víceméně v klidu, že se danou skutečností rozhodně zbytečně nenervuje.

„Dříve jsem na závody dost myslela, ale v poslední době se snažím žít především přítomností,“ povídá.

„V poslední době se příliš nezaobírám myšlenkami, jak v Söldenu dopadnu. Já totiž nelyžuju jen kvůli výsledkům. Mám především radost z pohybu, těší mě poznávat svoje tělo. Skutečně teď Sölden neřeším, i když je pravda, že se snažím všechno dělat na 100 procent a chci se zlepšovat.“

Skutečnou profesionalitu Záhrobské podepisuje i fakt, že si kolem sebe vytvořila podpůrný tým, který má po svém boku takřka neustále. O lyže se jí stará Miloš Machytka a nad její tělesnou schránkou střídavě bdí fyzioterapeutky Lucie Sluková s Ditou Schönfeldovou. Právě kvůli mimořádnému důrazu na rehabilitaci se Záhrobské víceméně vyhýbají zranění. Což do jisté míry možná souvisí i s její muskulaturou.

Zatímco mnohé elitní lyžařky bývají poměrně oplácané, Záhrobská se pyšní elegantní, štíhlou figurou. Což ale může při závodech možná znamenat i jistý hendikep. Když člověk sleduje dejme tomu třetí dámu posledního Světového poháru Švédku Anju Pärsonovou, jak se řítí se svými kily po svahu dolů, chtělo by se říct, že jí její obstojná váha nejspíš pomáhá k vyšší rychlosti. Kila prý nabírat nemusí „Tyhle věci jsou ryze individuální,“ škrtá zmíněnou úvahu Šťastný. „Zkusme si srovnat třeba Alberta Tombu s Ingemarem Stenmarkem. Tomba byl výbušný typ, mezi slalomovými brankami připomínal snad až zvíře. Zatímco Stenmark byl zase hubený, tenký kluk. A přitom oba jezdili naprosto famózně.“ Záhrobská na prahu nové sezony připouští, že by se jí docela zamlouvalo, kdyby na jejím konci mohla v ruce třímat malý glóbus pro nejúspěšnější slalomářku sezony.

„Samozřejmě, že o něj budu bojovat a bylo by hezké se s ním na jaře vyfotografovat... Když se ale tuhle vize nepodaří naplnit, určitě kvůli tomu slzet nebudu...“

Autor: