Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zájem je o klasiku i o mládí

Česko

Na veletrhu současného umění Art Prague 2009 se v pražském Mánesu sešlo třicet galerií

PRAHA Třicet převážně (ale nejen) tuzemských soukromých galerií představuje na tradiční přehlídce současného umění 210 autorů, které zastupují, a kolem 560 jejich výtvarných děl. Pod jednou střechou v jeden čas je to ojedinělá příležitost nejen pro potenciální kupce či sběratele, ale – a to především – pro toho, kdo chce mít přehled o dění na současné výtvarné scéně.

Dvě podlaží pražského Mánesu představují výstavní plochu dvou tisíc metrů čtverečných, tedy důstojný prostor pro prezentaci tvorby různých žánrů od malby, kresby, grafiky přes plastiku, sklo až k instalacím, plenérovým projektům a videoartu. Návštěvník má až do úterka (v pondělí do 21 hodin) možnost zhlédnout díla osvědčených autorů, jako jsou Pacovská, Sýkora, Rittstein, Kovanda, Knapp, Róna, Singer, Bláha a další. Nechybí ani malá ukázka „klasiky“ typu Josefa Šímy, Pabla Picassa, Andyho Warhola či Kamila Lhotáka. Velkou příležitostí je však také obsáhlá prezentace mladého umění, jaké produkují například čerství absolventi uměleckých škol.

Krize trhu s uměním prospívá Jak se shodují vystavující galeristé, současná ekonomická krize trh s uměním neovlivnila zatím nikterak negativně. Spíš naopak: zámožní umělecká díla považují za dobrou a spolehlivou investici. Znamená to kromě jiného, že se na jedné straně nakupují spíše hodnotná a časem prověřená díla známých jmen a cena v podstatě nerozhoduje, a na straně druhé, že nabídka kvalitního staršího umění je už hodně vyprázdněná, a proto je na čase hledat v umění mladším, což jeho cenu zároveň zvyšuje. Projevuje se tedy tendence objevovat současné autory, u nichž je předpoklad, že hodnota jejich práce poroste. V obou případech si galeristé „kultivaci“ trhu pochvalují. Někteří dokonce připouštějí, že nikdy nebyli komerčně tak úspěšní jako nyní.

Kromě informativní a tržní náplně (díla se tu dají nakoupit v ceně od několika tisíc až po tři a půl milionu korun v případě Warhola) nabízí veletrh i něco navíc. Galerie Montanelli například představuje projekt nadace DrAK nazvaný Ruku na prso, v jehož rámci vyzvaní výtvarníci vytvořili díla související s tématem poprsí. Ne samoúčelně: pokud se prodají, výtěžek bude věnován nadaci na podporu prevence rakoviny prsu (setkání na Art Prague dnes v 17 hodin).

Diskusní panel na aktuální téma s názvem Umění spolupracovat připravil Petr Hájek z The Chemistry Gallery (v pátek v 17 hodin). Umělci, představitelé podniků a organizátoři kulturních projektů si vysvětlí, co od sebe mohou očekávat v oblasti tzv. kulturního průmyslu.

***

Pod jednou střechou

Art Prague 2009 – veletrh současného umění Výstavní síň Mánes Masarykovo nábř. 250, Praha 18. – 23. června 2009 Otevřeno od 10 do 19 (21) hod. www.artprague.cz

Autor: